W Zabrzu ojciec ma prawo być przy cesarce

poniedziałek 17 sierpnia 2015
  • W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu ojcowie mogą być obecni przy cesarskim cięciu (fot. foter.com)
    W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu ojcowie mogą być obecni przy cesarskim cięciu (fot. foter.com)
  • Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu (fot. mat. szpitala)
    Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu (fot. mat. szpitala)
Obecność ojca przy narodzinach dziecka nikogo już nie dziwi. Przeciwnie, w Polsce 80 proc. porodów to porody rodzinne. Problem pojawia się, kiedy maluch nie może przyjść na świat siłami natury. Większość szpitali nie wpuszcza osób towarzyszących do sal, w których odbywają się cesarskie cięcia.

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu jest inaczej. Prof. Jerzy Sikora, kierownik CZKiD mówi, że szpital jako jeden z nielicznych w województwie umożliwił ojcom uczestnictwo w cesarkach, bo to korzystne dla całej rodziny. - Udział ojca w porodzie, czy naturalnym, czy przez cięcie, jest ważny dla więzi emocjonalnej między rodzicami dziecka i samego ojca z dzieckiem - mówi prof. Sikora.

Przyszły ojciec, który chce wziąć udział w operacyjnym porodzie musi przejść odpłatne szkolenie, aby wiedzieć, jak zachować się na bloku operacyjnym. Musi także zaopatrzyć się w jednorazowe szpitalne ubranie.

W CZKiD mężowie i partnerzy są obecni podczas 99 proc. porodów naturalnych. Cesarki stanowią 35 proc. wszystkich porodów w zabrzańskiej placówce, ale ich liczba prawdopodobnie będzie rosnąć, bo szpital chce przyjmować więcej trudnych przypadków.

Otwarte jesienią zeszłego roku CZKiD wybudowane zostało kosztem 43 mln zł. Jest jedną z najnowocześniejszych porodówek w regionie.

Kategoria: Wiadomości