Sally Jones – o poszukiwaniu szczęścia

środa 2 września 2015
 • Ilustracje w "Legendzie o Sally Jones" są wyjątkowe i świetnie korespondują z tekstem (fot. Ewelina Zielińska)
  Ilustracje w "Legendzie o Sally Jones" są wyjątkowe i świetnie korespondują z tekstem (fot. Ewelina Zielińska)
 • Ta niezwykła historia pełna jest przygód, które poruszą każdego czytelnika (fot. Ewelina Zielińska)
  Ta niezwykła historia pełna jest przygód, które poruszą każdego czytelnika (fot. Ewelina Zielińska)
 • Świat ukazany w książce to świat surowy i niesprawiedliwy, w którym trzeba wiele wycierpieć by odnaleźć szczęście (fot. Ewelina Zielińska)
  Świat ukazany w książce to świat surowy i niesprawiedliwy, w którym trzeba wiele wycierpieć by odnaleźć szczęście (fot. Ewelina Zielińska)
 • "Legenda o Sally Jones" to historia kończąca się szczęśliwie i zaskakująco (fot. Ewelina Zielińska)
  "Legenda o Sally Jones" to historia kończąca się szczęśliwie i zaskakująco (fot. Ewelina Zielińska)
„Legenda o Sally Jones” to historia niezwykle przejmująca, głęboka i pełna przygód. Wraz z pięknymi ilustracjami tworzy niesamowitą całość.

„Legenda o Sally Jones” to książka autorstwa Jakoba Wegeliusa wydana przez wydawnictwo Zakamarki. Zachwyca już przed otwarciem – płócienny grzbiet, nietypowy format, intrygująca okładka. A w środku moc przygód i nieco mroczne, pełne detali, stylizowane ilustracje, które na każdej stronie zamykają się wokół tekstu. 

Historia gorylicy Sally to opowieść smutna. Jako maleństwo zostaje oderwana od swojej rodziny i latami tuła się po świecie poznając szereg złych, samolubnych i złamanych ludzi. Gorylica zostaje prezentem zaręczynowym, włamywaczem, atrakcją w zoo i w teatrze, a nawet marynarzem. Wielokrotnie spotykają ją rozczarowania i wciąż tęskni za przyjaźnią, miłością i czymś, co mogłaby nazwać domem. Czytelnicy, zarówno starsi i młodsi, nie raz wzruszą się w trakcie lektury i z zaangażowaniem będą dopingować gorylicę (syn wielokrotnie próbował z ilustracji wyczytać czy los biednej Sally w końcu się odmieni). Po wielu perypetiach bohaterka odnajduje szczęście, choć w niespodziewanych okolicznościach i nawet ono wymaga od niej poświęceń.

Historię warto przeżyć razem z dziećmi. Wspierać gorylicę w wytrwałym poszukiwaniu szczęścia i pocieszać się nawzajem, gdy sytuacja wydaje się beznadziejna. Sally darzy się uczuciem od pierwszych stron, gdyż autor wzbogacił jej postać o wiele ludzkich cech. Warto zwrócić uwagę na mnóstwo geograficznych nazw i map, które nadają legendzie o Sally realizmu oraz na bogate słownictwo, które stawia tę książkę na bardzo wysokim poziomie literackim. 

Jest to książka ponadczasowa, która skłania do refleksji i rozmów. My na pewno nie raz powrócimy do lektury, a Wam polecamy sięgnąć po tę książkę. Egzemplarz Sally Jones możecie wygrać w naszym konkursie.

Kategoria: Recenzje książek