Plac na glanc z klasami i muralem

poniedziałek 28 września 2015
  • Nowo powstały plac zabaw przy ul. Czarnieckiego 1 w Katowicach-Zawodziu (fot. mat. organizatora)
    Nowo powstały plac zabaw przy ul. Czarnieckiego 1 w Katowicach-Zawodziu (fot. mat. organizatora)
Huśtawka, zjeżdżalnia, klasy i piaskownica to atrakcje dla dzieci, które pojawiły się na kolejnym podwórku zrewitalizowanym w ramach projektu Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów „Plac na glanc”. Gdy dzieci będą się bawić, rodzice i dziadkowie mogą odpocząć w strefie dla dorosłych.

„Plac na glanc” to projekt, który ma udowodnić, że wspólnymi siłami można odmienić kawałek miasta. Jest także promocją dobrego dizajnu, który powstaje przy współpracy z użytkownikami podwórek. Przestrzeń publiczna tratowana jest jak własność mieszkańców, którzy podczas konsultacji sami podpowiadają architektom, czego od oczekują.

Podczas dwóch poprzednich edycji projektu zrewitalizowane zostały dwa podwórka, wybrane w drodze konkursu spośród placów zgłoszonych przez mieszkańców. W tym roku, z okazji 150 urodzin Katowic, odmienione zostaną aż trzy podwórka.

Jednym z nich jest podwórko przy ul. Czarnieckiego 1 w dzielnicy Zawodzie, które właśnie zostało oddane do użytku mieszkańców. Zgodnie z projektem architektów Magdaleny Świeży oraz Katarzyny Kozieł z firmy Novum podwórko podzielono na trzy części. Główna część przeznaczona jest dla dzieci, dla których zainstalowano huśtawkę, zjeżdżalnię, ułożono z płytek miejsce do gry w klasy i postawiono piaskownicę. Środkowa część została przeznaczona na salon pod chmurką dla rodziców i dziadków. Stanęła tam ławka i stolik z palet oraz dizajnerskie krzesła. W trzeciej części znalazło się miejsce na ognisko, stolik do gry w szachy i klopsztanga. Na elewacji jednego z budynków pojawił się mural autorstwa Pawła Ryżki.

Podwórko powstało dzięki wsparciu firmy Novum i innych sponsorów.

Kategoria: Aktywna rekreacja