Książki bez tekstu – bestsellery literatury dziecięcej

piątek 4 października 2013
  • Książki obrazkowe rozwijają wyboraźnię i umiejętność formułowania wypowiedzi u dzieci (fot. materiały księgarni usmesmake.pl)
    Książki obrazkowe rozwijają wyboraźnię i umiejętność formułowania wypowiedzi u dzieci (fot. materiały księgarni usmesmake.pl)
Pełne zabawnych szczegółów, sympatycznych postaci i śmiesznych sytuacji wielkoformatowe książki obrazkowe, w których nie pada ani jedno słowo podbijają świat.

Dawniej książki obrazkowe były dedykowane dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, nie było w nich tekstu, ewentualnie podpisy pod przedmiotami. Kilka lat temu wydawnictwo Dwie Siostry wydało autorską książkę Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Miasteczko Mamoko”, która z miejsca stała się bestsellerem.
Jest to książka, która wciąga nawet dziesięciolatki. Pomysł na tę książkę jest tyleż prosty, co genialny – chodzi o to, żeby na kolejnych kartach śledzić losy wybranego bohatera. Na pierwszy rzut oka zadanie wydaje się proste, ale nie w takim tłumie! Wielość postaci i wątków, a  także rozmach artystyczny powodują, że trzeba nieźle wytężyć wzrok, aby znaleźć dalszy ciąg przygód wybranej postaci.
Sukces wydawniczy tej książki zachęcił autorów do stworzenia kolejnych bazujących na tym samym pomyśle – „Dawno temu w Mamoko”, czy „Mamoko 3000”. Wydawnictwo Dwie Siostry wydało również piękną serię o ulicy Czereśniowej, niemieckiej autorki Rotraut Susanne Berner. Mamy więc „Wiosnę..”, „Lato..”, „Jesień..” i „Zimę na ulicy Czereśniowej”, a także „Noc na ulicy Czereśniowej”.  W tej serii chodzi o to, aby na kolejnych kartach książki przyglądać się wybranym bohaterom – mieszkańcom ulicy Czereśniowej – w różnych sytuacjach, porach dnia i roku.

Z kolei wydawnictwo EneDueRabe wydało bestsellerową książkę holenderskiego autora The Tjong-Khinga „Gdzie jest tort?” wraz z kontynuacją „Wielki piknik”. Tu już mamy konkretną historię – dwa łakome szczury ukradły rodzince psów wspaniały tort urodzinowy. Przez całą książkę trwa wielki pościg za tortem, ale ile się dzieje na drugim i trzecim planie!Innym rodzajem książek obrazkowych są książki z serii 1001 drobiazgów, takie jak z wydawnictwa Tatarak „Na wsi”, „W mieście”, „Nad wodą”, czy „Piraci”. Piękne, oldskulowe, kartonowe książki przedstawiające konkretne miejsca w najdrobniejszych szczegółach.
Cała zabawa z książkami obrazkowymi polega na tym, że godzinami można je opowiadać na wiele różnych sposobów. A zarówno rodzice, jak i dzieci mogą stać się błyskotliwymi narratorami przedziwnych historii.

*Autorka recenzji jest właścicielką księgarni internetowej dla dzieci www.usmesmake.pl

 

Kategoria: Recenzje książek