Ciemne przebarwienia skórne – problem nie tylko kobiet w ciąży

wtorek 13 października 2015
  • Jak poradzić sobie z ciemnymi przebarwieniami na twarzy? (fot. foter.com)
    Jak poradzić sobie z ciemnymi przebarwieniami na twarzy? (fot. foter.com)
Przyszła jesień, okres słonecznych, ciepłych dni za nami, a na twarzy wciąż widnieją ciemne, nieestetyczne przebarwienia? Skąd się wzięły? Co zrobić, żeby zniknęły?

Ostuda – co to takiego?

Charakterystyczne, ciemne przebarwienia, umiejscowione w obrębie czoła, skroni i policzków związane są z nieprawidłowościami w procesie wytwarzania i rozkładania melaniny w naskórku. W efekcie barwnik jest nierównomiernie rozprowadzany i na powierzchni skóry widoczne są nieestetyczne plamy. Ostuda, bo tak nazywane są te zmiany, pojawia się najczęściej w okresie letnim, kiedy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Często występuje u kobiet ciężarnych (od ok. 4. miesiąca ciąży), jednak czynników sprzyjających powstawaniu jest wiele, jak chociażby stosowanie pewnych leków lub kosmetyków uczulających na działanie światła. Czasem jest to efekt braku skutecznej ochrony przeciwsłonecznej latem. Warto pamiętać, że o wiele łatwiej nabyć przebarwienia niż później się ich pozbyć. Ta trudność wynika z tego, że najczęściej nie lokalizują się one płytko w skórze, lecz na granicy naskórka i skóry właściwej, co wymaga zastosowania serii zabiegów rozjaśniających.

Zasady pielęgnacji

Ważne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym najlepiej SPF 50+ (zalecane szczególnie kobietom w ciąży). Zwracajmy uwagę na skład, niech będą to naturalne składniki, jak dwutlenek cynku czy tlenek tytanu. Przy skłonnościach do przebarwień lub pierwszych oznakach ich powstawania warto stosować składniki aktywne o działaniu rozjaśniającym, np. kwas kojowy, kilkuprocentowe stężenie witaminy C, wyciągi roślinne - arbutyna, wyciąg z czerwonych jagód, tarczycy pospolitej, morwy, lukrecji. Przeciwwskazane jest stosowanie kwasów owocowych AHA i innych, a także pochodnych witaminy A ze względu na działanie drażniące i ryzyko wywołania reakcji fototoksycznych, nie są one także bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.  Na czas ciąży trzeba niestety również zapomnieć o laseroterapii przebarwień i stosowaniu ultradźwięków jako metody wspomagającej złuszczanie naskórka.

Usuwanie zmian

W przypadku, gdy ostuda utrzymuje się przez dłuższy czas można zastosować zabiegi wspomagające jej usuwanie. Terapie łączone są najbardziej skuteczne ze względu na połączenie różnych technologii i składników aktywnych do rozjaśniania przebarwień, przy mniejszym ryzyku działań niepożądanych. Uwaga! Nie mogą z tych zabiegów korzystać kobiety w ciąży czy karmiące. Zalecane jest ich przeprowadzenie wczesną wiosną i jesienią. Do zabiegów takich zaliczamy: mikrodermabrazję diamentowa lub korundowa czy oksybrazja lub peeling kawitacyjny + złuszczanie kwasami;  łączenie powyższych peelingów i ampułki rozjaśniającej z sonoforezą (jonoforezą, mezoterapią bezigłową, igłową lub mikroigłową); łączenie kwasów + światłoterapii (laser, IPL, LED); preparaty złożone z wielu skutecznych składników rozjaśniających (kwasy AHA, BHA, PHA, kwas retinowy, kojowy, azelainowy, witamina C, składniki wybielające wymienione powyżej, antyoksydanty, jak np. kwas fitowy, koenzym Q10, kwercetyna). 

*Autorka artykułu jest doktorem kosmetologii, specjalistą z NZOZ All-Medicus z Katowic.

Kategoria: Moda i uroda

Zobacz także

W ciąży mogą pojawić się na skórze różnego rodzaju zmiany (fot. foter.com)

Oczekiwanie na narodziny dziecka to piękny czas w życiu każdej kobiety. Nasze ciało podlega niezwykłym zmianom, które potwierdzają „cud natury”. Jednak wiąże się to też z różnymi dolegliwościami i problemami natury estetycznej. Jedną z nich jest cellulit. Jak sobie z nim radzić? Jest kilka sposobów.

 

8 sposobów na cellulit w ciąży