Smok Będziński historyczno-muzealny

wtorek 13 października 2015
  • Jak może wyglądać Smok Będziński? (fot.foter.com)
    Jak może wyglądać Smok Będziński? (fot.foter.com)
Czy smok może być kustoszem muzeum albo kasztelanem na zamku? W dziecięcej wyobraźni wszystko jest możliwe, dlatego organizatorzy konkursu „Smok Będziński” zachęcają maluchy, by przelały te fantazje na papier.

Konkurs „Smok Będziński” organizowany jest od lat przez Stowarzyszenie Wspierania Działań Twórczych Via Arte. Każda edycja ma inną myśl przewodnią. W tym roku młodzi uczestnicy namalować lub narysować mają smoka historyczno-muzealnego, ponieważ współorganizatorem imprezy jest Muzeum Zagłębia w Będzinie.

- Sama postać smoka, już ze swej natury jest historyczna, bo przecież te stwory podobno żyły obok ludzi w średniowieczu, a niektórzy rycerze nawet z nimi walczyli. Nasz Smok Będziński jest jednak kulturalny, nastawiony pokojowo i chętnie chadza do muzeum, aby podziwiać to, co wartościowe lub piękne. Odwiedził już wszystkie obiekty należące do Muzeum Zagłębia w Będzinie: Pałac Mieroszewskich, zamek, podziemia, wzgórze zamkowe, średniowieczne mury miejskie oraz Dom Modlitwy „Mizrachi” - mówi Piotr Zatorski z Via Arte.

Podpowiada, że na pracach dzieci smok może być aktorem, grającym rolę postaci historycznej, a akcja rysunków i obrazów rozgrywać się może w obiektach Muzeum Zagłębia. Smoka można przedstawić również jako dobrego rycerza, może również być kasztelanem będzińskiego zamku lub dostojnym właścicielem Pałacu Mieroszewskich.

- Być może Smok mieszkał również w będzińskich podziemiach. Smok jako archeolog, etnograf, malarz, artysta czy kustosz muzeum chroniący zabytki też jest niezłym pomysłem - mówi Zatorski.

Konkurs jest adresowany do przedszkolaków, uczniów podstawówek i gimnazjów z powiatu będzińskiego oraz miast Zagłębia Dąbrowskiego. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie lub przesłanie rysunków lub malunków do 16 listopada do Muzeum Zagłębia w Będzinie. Najlepsze prace zaprezentowane zostaną na wystawie w Pałacu Mieroszewskich, a nagrodzeni autorzy dostaną m.in. profesjonalne komplety malarskie i rysunkowe oraz nagrodę specjalną, którą jest udział w warsztatach ceramicznych „Muzealny Smok Wykopaliskowy”.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronach muzeum.bedzin.pl oraz www.bedzin.pl.

Projekt finansowo wspiera Urząd Miasta.

Kategoria: Wiadomości