Koń, kobra, hipopotam i królowa pszczół

poniedziałek 19 października 2015
  • Cardline to prosta gra karciana o zwierzętach (fot. Ewelina Zielińska)
    Cardline to prosta gra karciana o zwierzętach (fot. Ewelina Zielińska)
  • Na początku gracze posiadają po 4 karty, a jedna losowa znajduje się na środku (fot. Ewelina Zielińska)
    Na początku gracze posiadają po 4 karty, a jedna losowa znajduje się na środku (fot. Ewelina Zielińska)
  • Karty, które dokładamy tworzą ciąg. W tym wypadku są to zwierzęta od najmniejszego do największego (fot. Ewelina Zielińska)
    Karty, które dokładamy tworzą ciąg. W tym wypadku są to zwierzęta od najmniejszego do największego (fot. Ewelina Zielińska)
Prosta gra o zwierzętach, która zafascynuje całą rodzinę. Małe metalowe pudełko, a w nim 110 kart z pięknymi, realistycznymi ilustracjami zwierząt – możecie je zabrać wszędzie, świetnie się bawić i poznawać różnorodność życia.

Cardline Zwierzęta to karcianka wydawnictwa REBEL, której zasady poznajemy w 5 minut i pamiętamy już na zawsze. Rozdajemy graczom po 4 karty, jedną rzucamy na środek stołu i możemy zaczynać zabawę. Karty są dwustronne: te należące do graczy układamy przed sobą stroną z nazwą zwierzęcia. Karta środkowa leży odkryta – widoczne są na niej dodatkowe dane: wielkość, waga oraz średnia długość życia zwierzaka. Wybieramy cechę, którą będziemy typować w tej rundzie np. wiek. Spośród naszych kart wybieramy zwierzaka, który według nas żyje krócej, bądź dłużej od zwierzaka na środku stołu. Jeśli trafimy, mamy na ręce kartę mniej i jesteśmy bliżej zwycięstwa. W wypadku pomyłki dociągamy kolejną kartę. W grze odpowiadamy, więc na proste pytania: panda żyje krócej czy dłużej od słonia? Łosoś jest większy czy mniejszy od lamparta? Dłużej żyje krowa, pies czy wielbłąd? Im większa liczba graczy, tym więcej kart na stole i w kolejnych rundach co raz trudniej wytypować miejsce naszego zwierzaka w szeregu. 

Gra dedykowana jest graczom od lat 7. Pomimo prostoty zasad dzieci muszą umieć, w pewnym stopniu, wyobrazić sobie duże i małe rozmiary, oszacować wagę czy wiek. Dobrze, gdy mały gracz zna jednostki, ale w trakcie gry łatwo nabyć umiejętność rozróżniania metrów od centymetrów i gramów od ton. Ta gra to bardzo dobra pomoc edukacyjna, jeśli chcemy pomóc dziecku w wyobrażaniu sobie wielkich i malutkich liczb oraz nazywaniu jednostek i ich porównywania. Realistyczne ilustracje zwierząt zachęcają do oglądania kart i zabawy nimi np. w porównywanie rozmiarów czy wyszukiwanie ciekawostek.

Przy 110 kartach nie sposób zapamiętać wszystkich danych (a jeśli komuś się uda – najprędzej będzie to dziecko). Po kilkudziesięciu rozgrywkach każdy z graczy pamięta, że kaczka żyje dłużej niż nam się wydawało, a granik nie jest małą rybką. W trakcie rozgrywki wciąż jednak zapominamy jakie to były liczby, a czasem różnice między wielkościami na kartach są minimalne. Cardline wymaga od graczy przede wszystkim intuicji i wyobraźni. Lubimy czasem dyskutować w trakcie dokładania karty i zastanawiać się wspólnie nad wynikiem. Wiedza schodzi tu trochę na drugi plan i często dzieci nie mające szkolnej, encyklopedycznej wiedzy potrafią ograć rodziców czy dziadków.

Kolejnymi zaletami gry są jej małe rozmiary i wygodne pudełko – idealna gra do plecaczka na piknik czy kawę u cioci. Z punktu widzenia rodzica - nie da się nie uwielbiać gry, która w tak rozrywkowy sposób przemyca tyle informacji naszym dzieciakom. 

Świetne ilustracje, proste zasady i krótki czas rozgrywki gwarantują mnóstwo zabawy. Cardline zafascynuje światem zwierząt każdego kto zechce do niego zajrzeć. 

Grę można zakupić na stronie REBEL.