Polska gramatyka w wesołych wierszykach
Małgorzata Strzałkowska, autorka „Części zdania, czyli wierszowany samouczek do wkuwania” zapewnia czytelników, że z jej książką przebrną przez gramatykę bezboleśnie. Trzeba przyznać, że autorka podjęła się trudnego zadania, ale skoro po napisaniu samouczka o częściach mowy, postanowiła zabrać się za części zdania można przypuszczać, że jej praca przyniosła owoce.
Książka wydana przez Media Rodzina ma twarda oprawę i zilustrowana jest autorskimi kolażami. W niczym nie przypomina nudnych pomocy dydaktycznych, więc zachęca do przełamania oporów i zapoznania się z treścią. Na początku autorka w postaci rymowanych wierszyków wyjaśnia definicję zdania i wymienia (wraz z przykładami) jego rodzaje. W dalszej części przechodzimy do orzeczeń, podmiotów, przydawek i logicznego rozbioru zdania.
Pomocnym zabiegiem przy omawianiu części zdania, jest wyróżnienie tekstu kolorem. Dzięki temu czytelnik od razu widzi jak w zdaniu funkcjonuje orzeczenie czy podmiot. Gdy definicja nie jest prosta np. „ Gdy czegoś jest dużo, ubywa, brakuje lub nie ma mianownik w podmiocie w dopełniacz się zmienia” wierszyk z zaznaczonymi odpowiednimi fragmentami szybko rozwieje wątpliwości. Rymowane zwroty i kolorowe oznaczenia są tu niezwykle pomocne. Na końcu książki znajdziemy oczywiście streszczenie wszystkich informacji i przykłady poprawnych rozbiorów zdania.
Książka w wesoły i przystępny sposób tłumaczy od podstaw, ale i bardzo szczegółowo, części zdania i rozbiory logiczne. Jeśli Wasze dziecko ma problem z tym tematem w szkole lub Wy nie pamiętacie już wszystkiego z dawnych lat, a chcielibyście sobie szybko przypomnieć ta książka to „prawdziwy jasny punkt na nieboskłonie”. Naprawdę warto ułatwić dzieciom naukę w tak wesoły i kolorowy sposób.