Polska gramatyka w wesołych wierszykach

wtorek 17 listopada 2015
 • Książka Małgorzaty Strzałkowskiej pomoże dzieciom zrozumieć polską gramatykę (fot. Ewelina Zielińska)
  Książka Małgorzaty Strzałkowskiej pomoże dzieciom zrozumieć polską gramatykę (fot. Ewelina Zielińska)
 • Rymowane wierszyki potrafią znacznie ułatwić zapamiętywanie zasad gramatyki (fot. Ewelina Zielińska)
  Rymowane wierszyki potrafią znacznie ułatwić zapamiętywanie zasad gramatyki (fot. Ewelina Zielińska)
 • Autorka potrafi w jasny sposób wyjasnić jak znaleźć w zdaniu jego poszczególne części (fot. Ewelina Zielińska)
  Autorka potrafi w jasny sposób wyjasnić jak znaleźć w zdaniu jego poszczególne części (fot. Ewelina Zielińska)
 • Na końcu książki znajdziemy przykładowe rozbiory logiczne zdań (fot. Ewelina Zielińska)
  Na końcu książki znajdziemy przykładowe rozbiory logiczne zdań (fot. Ewelina Zielińska)
Kto z Was lubił gramatykę? Pamiętam, że w szkole logiczne rozbiory zdań były dla większości uczniów niezrozumiałe, a średnie oceny z tego tematu cieszyły tylko dlatego, że można go było zostawić za sobą. Czy wierszowany samouczek ma szansę coś zmienić?

Małgorzata Strzałkowska, autorka „Części zdania, czyli wierszowany samouczek do wkuwania” zapewnia czytelników, że z jej książką przebrną przez gramatykę bezboleśnie. Trzeba przyznać, że autorka podjęła się trudnego zadania, ale skoro po napisaniu samouczka o częściach mowy, postanowiła zabrać się za części zdania można przypuszczać, że jej praca przyniosła owoce.

Książka wydana przez Media Rodzina ma twarda oprawę i zilustrowana jest autorskimi kolażami. W niczym nie przypomina nudnych pomocy dydaktycznych, więc zachęca do przełamania oporów i zapoznania się z treścią. Na początku autorka w postaci rymowanych wierszyków wyjaśnia definicję zdania  i wymienia (wraz z przykładami) jego rodzaje. W dalszej części przechodzimy do orzeczeń, podmiotów, przydawek i logicznego rozbioru zdania.

Pomocnym zabiegiem przy omawianiu części zdania, jest wyróżnienie tekstu kolorem. Dzięki temu czytelnik od razu widzi jak w zdaniu funkcjonuje orzeczenie czy podmiot. Gdy definicja nie jest prosta np. „ Gdy czegoś jest dużo, ubywa, brakuje lub nie ma mianownik w podmiocie w dopełniacz się zmienia” wierszyk z zaznaczonymi odpowiednimi fragmentami szybko rozwieje wątpliwości. Rymowane zwroty i kolorowe oznaczenia są tu niezwykle pomocne. Na końcu książki znajdziemy oczywiście streszczenie wszystkich informacji i przykłady poprawnych rozbiorów zdania.

Książka w wesoły i przystępny sposób tłumaczy od podstaw, ale i bardzo szczegółowo, części zdania i rozbiory logiczne. Jeśli Wasze dziecko ma problem z tym tematem w szkole lub Wy nie pamiętacie już wszystkiego z dawnych lat, a chcielibyście sobie szybko przypomnieć ta książka to „prawdziwy jasny punkt na nieboskłonie”. Naprawdę warto ułatwić dzieciom naukę w tak wesoły i kolorowy sposób.

Kategoria: Recenzje książek