O wynalazkach (nie tylko do czytania)

poniedziałek 30 listopada 2015
 • "Przełomowe wynalazki" to ciekawe połączenie ksiązki i modeli do składania od wydawnictwa Debit (fot. Ewelina Zielińska)
  "Przełomowe wynalazki" to ciekawe połączenie ksiązki i modeli do składania od wydawnictwa Debit (fot. Ewelina Zielińska)
 • W książce znajdziemy opis i modele pięciu przełomowych wynalazków (fot. Ewelina Zielińska)
  W książce znajdziemy opis i modele pięciu przełomowych wynalazków (fot. Ewelina Zielińska)
 • Kolorowe, tekturowe modele ukryte są w kieszonkach na każdej karcie (fot. Ewelina Zielińska)
  Kolorowe, tekturowe modele ukryte są w kieszonkach na każdej karcie (fot. Ewelina Zielińska)
 • Do modelu dołączona jest obrazkowa instrukcja (fot. Ewelina Zielińska)
  Do modelu dołączona jest obrazkowa instrukcja (fot. Ewelina Zielińska)
 • Na tylnej okładce możemy zobaczyć modele po złożeniu (fot. Ewelina Zielińska)
  Na tylnej okładce możemy zobaczyć modele po złożeniu (fot. Ewelina Zielińska)
Książki o wynalazcach, konstruktorach i odkrywcach to pozycje, którymi nietrudno zainteresować dzieci. Gdy dołożymy do tego jeszcze modele przybliżające wygląd wielkich wynalazków mamy pewność, że nad tematem pochylą się nawet Ci, którzy na co dzień nie są książkowymi molami.

„Przełomowe wynalazki” to książka wydawnictwa Debit dedykowana starszym dzieciom. Uwagę od razu przykuwa wygląd książki – duży format, twarda oprawa i stylistyka nawiązująca to dawnych ksiąg. W środku znajdziemy opis pięciu przełomowych wydarzeń, a do każdego z nich model do złożenia. Poszczególne tematy opisane są w sposób typowy dla dziecięcych encyklopedii: krótkie kilkuzdaniowe opisy i mnóstwo kolorowych ilustracji, które przybliżają, dość szeroko, opisywany temat. Czytając o wynalezieniu druku, przeczytamy nie tylko o samym Gutenbergu, ale i o poprzedzających druk sposobach zapisywania informacji oraz o późniejszych ulepszeniach, a ilustracje zobrazują wygląd dawnej drukarni oraz ewolucję maszyny drukarskiej. Nie jest to wyczerpujące opisanie tematu, ale zbiór ciekawostek zrozumiałych dla dziecka. Starszym dzieciakom, które posiadają już wiedzę historyczną, tekst książki w przystępny sposób przypomni o najważniejszych wydarzeniach i wynalazkach.

Modele, które dołączono do każdej strony w zgrabny sposób połączono z książką. Są one ukryte w kieszonkach, które pozwalają na przeglądanie książki zarówno bez wyciągania modeli, jak i później, gdy modele mamy już złożone. Modele nie wymagają klejenia – wystarczy wypchnąć elementy i spinać je kierując się instrukcją. Niektóre konstrukcje (np. katedrę) będzie w stanie złożyć samodzielnie, lub z drobną pomocą rodzica, już siedmiolatek. Inne (jak układ słoneczny) wymagają już sprawnych dłoni i uważnego czytania instrukcji – choć u nas w niczym nie zniechęcało to syna, a było okazją do spędzenia czasu z tatą w ciekawy sposób. Pomimo braku kleju budowle są dość trwałe. Myśleliśmy, że będą leżeć jako dekoracja i nie posłużą długo. Jednak od wielu dni balista i maszyna drukarska biorą czynny udział w różnorakich zabawach i dzielnie się trzymają. To duża zaleta, że zbudowane modele nie są bardzo kruche i delikatne.

„Przełomowe wynalazki” to książka, która na pewno przypadnie do gustu dzieciom w starszych klasach podstawówki, które będą w stanie same zmierzyć się z tworzeniem tekturowych wynalazków i treścią książki. Dzięki modelom w niej zawartym książka przestaje być nudną encyklopedią, a staje się zaproszeniem do zajrzenia w głąb historii dawnych konstrukcji i maszyn. 

Kategoria: Recenzje książek