Findus - nie groszek, a kot

czwartek 10 października 2013
  • Findus jest niezwykłym kotem, Pettson zaś - nie takim znowu starym kawalerem. Przygody tych dwóch bohaterów rozbawią każdego (fot. materiały usmesmake.pl)
    Findus jest niezwykłym kotem, Pettson zaś - nie takim znowu starym kawalerem. Przygody tych dwóch bohaterów rozbawią każdego (fot. materiały usmesmake.pl)
Findus to podobno rodzaj groszku, ale także imię kota, którego pewnego dnia otrzymał w prezencie nie taki znowu stary Pettson. Tak zaczyna się historia dwójki przesympatycznych bohaterów książek o Findusie i Pettsonie, mieszkających sobie spokojnie na szwedzkiej wsi.

Umiejący mówić Findus okazał się być niezwykłym kotem. Jest także bardzo sprytny i zaradny oraz niezwykle sympatyczny. Pettson zaś jest starym kawalerem sądzącym, że w życiu już nic dobrego go nie spotka. Tymczasem los połączył tę dwójkę, a życie Pettsona zmieniło się tak jakby „ktoś w ciemnym pokoju podniósł żaluzje i wpuścił poranne słońce”.
Znany szwedzki ilustrator i autor książek dla dzieci Sven Nordqvist stworzył serię przekomicznych książek, prezentując nie tylko najwyższej próby kunszt ilustratorski, ale także wręcz chaplinowski sposób narracji. Historia o torcie urodzinowym jest tego najlepszym przykładem. Kot Findus kilka razy do roku obchodzi urodziny, a Petsson z tej okazji zawsze piecze naleśnikowy tort. Jednak tym razem zabrakło mąki, w oponie roweru, na którym trzeba było pojechać do sklepu była przebita opona, zapodział się gdzieś klucz do szopy na narzędzia i wszystkie te problemy trzeba było rozwiązać, jeśli się miało piec tort. Są też oczywiście slapstickowe sceny kiedy Pettson ląduje w koszu pełnym jajek, a na koniec przychodzi sąsiad i widząc co wyrabia Pettson podejrzewa go o szaleństwo. Wybuchy śmiechu podczas czytania lektury gwarantowane.
A najfajniejsze jest to, że dostępna jest cała seria książek o tej śmiesznej parze.

*właścicielka księgarni internetowej dla dzieci www.usmesmake.pl

Kategoria: Recenzje książek