CAŁA POLSKA MYJE RĘCE

czwartek 7 stycznia 2016
 • Akcję Cała Polska Myje Ręce wspierają też osoby znane. Na zdjęciu Dorota Czaja (fot. mat. CPMR)
  Akcję Cała Polska Myje Ręce wspierają też osoby znane. Na zdjęciu Dorota Czaja (fot. mat. CPMR)
 • Prawidłowe mycie rąk to nawyk, który może mieć istotny wpływ na nasze zdrowie (fot. mat. CPMR)
  Prawidłowe mycie rąk to nawyk, który może mieć istotny wpływ na nasze zdrowie (fot. mat. CPMR)
 • Studenci spotykają się na zajęciach z dziećmi w przedszkolach i szkołach (fot. mat. CPMR)
  Studenci spotykają się na zajęciach z dziećmi w przedszkolach i szkołach (fot. mat. CPMR)
 • Warto zapoznać się z instrukcją dotyczącą prawidłowego mycia rąk (fot. mat. CPMR)
  Warto zapoznać się z instrukcją dotyczącą prawidłowego mycia rąk (fot. mat. CPMR)
Brudne ręce to problem wszystkich bez względu na wiek. Jeśli nie potrafisz zmobilizować swojego dziecka do mycia rąk po przyjściu z dworu czy przed zjedzeniem posiłku i od dawna bezskutecznie próbujesz zaszczepić w nim ten zwyczaj – dobrze się składa, ta akcja jest właśnie dla Ciebie!
Problem związany z brakiem lub nieprawidłową higieną rąk od jakiegoś czasu pogłębia się wśród Polaków. Statystyki są bardzo niepokojące. Według "Journal of Environmental Health" aż 95 proc. Polaków nie wykonuje tej czynności wcale lub też robi to nieprawidłowo. Szokuje fakt, iż dzieci, ale również dorośli nie myją rąk po przyjściu z dworu, skorzystaniu z publicznej toalety, przed zjedzeniem posiłku, czy też po zabawie z domowym pupilem. Epidemiolodzy twierdzą, że aż 69 proc. zakażeń układu pokarmowego jest skutkiem zarazków przenoszonych za pośrednictwem brudnych rąk. Uścisk dłoni przenosi 7 razy więcej zarazków niż kichnięcie. Niedostatecznie czyste ręce zwiększają ryzyko kontaktu z bakteriami salmonelli, e-coli, tasiemcem, gronkowcem, czy nawet żółtaczką pokarmową! Warto wiedzieć, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o 90 proc., a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje. Należy pamiętać, by dbać o całe dłonie, szczególnie przestrzeń między palcami, która zazwyczaj jest pomijana.
 
Studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie od 2014 roku prowadzą akcję społeczną, która edukuje Polaków w tym zakresie. Twórcy kampanii kierują swoje działania głównie ku najmłodszym. W tym celu odwiedzają żłobki, przedszkola i szkoły, by przekazać dzieciom niezbędną wiedzę. Przeprowadzane lekcje mają charakter edukacyjno-rozrywkowy. Maluchy chętnie uczestniczą w zajęciach, tworzą całe galerie własnoręcznie robionych prac i przez zabawę poznają podstawowe kroki higieny rąk, zgodne z zaleceniami WHO. Do projektu placówkę może zgłosić każdy. Po otrzymaniu informacji, zespół kampanii wysyła grupę studentów, by ta przeprowadziła dopasowaną do wieku dzieci lekcję pokazową.
 
Zespół działa również w mediach społecznościowych – Facebooku, Twitterze czy Instagramie, gdzie znaleźć można wiele informacji chociażby na temat chorób wywoływanych przez brudne ręce. W serwisie Youtube pojawiają się zaś edukacyjne filmiki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Akcję wspierają również znani i lubiani – aktorka Dorota Czaja, czy prezenter telewizyjny Łukasz Nowicki.

 

Kategoria: Zdrowie