Powracamy do puszczy

wtorek 19 stycznia 2016
 • "Norka Zagłady" to drugi tom przygód Dobrzyka i jego przyjaciół (fot. Ewelina Zielińska)
  "Norka Zagłady" to drugi tom przygód Dobrzyka i jego przyjaciół (fot. Ewelina Zielińska)
 • Komiks jest nie tylko pełen humoru - mnóstwo w nim przyrodniczych faktów (fot. Ewelina Zielińska)
  Komiks jest nie tylko pełen humoru - mnóstwo w nim przyrodniczych faktów (fot. Ewelina Zielińska)
 • Rysunki Tomasza Samojlika są jednymi z naszych ulubionych (fot. Ewelina Zielińska)
  Rysunki Tomasza Samojlika są jednymi z naszych ulubionych (fot. Ewelina Zielińska)
 • Przede wszystkim humor, choć dynamicznej akcji w "Norce Zagłady" również nie brakuje (fot. Ewelina Zielińska)
  Przede wszystkim humor, choć dynamicznej akcji w "Norce Zagłady" również nie brakuje (fot. Ewelina Zielińska)
Co zrobią mieszkańcy doliny ryjówek, gdy zawiśnie nad nimi widmo zagłady? I jak w roli króla czuje się Dobrzyk? A przede wszystkim czy „Norka Zagłady” jest tak fajna jak poprzedzająca ją „Ryjówka Przeznaczenia”?

Tom drugi sagi o ryjówce rozgrywa się kilka dni po przygodach opisanych w pierwszej części. Wieść o walecznym królu ryjówek, który pokonał Czarnego Nieprzyjaciela rozniosła się po całym lesie, w którym zdążyło pokazać się nowe niebezpieczeństwo. Grupa norek pod wodzą tajemniczego Imperatora planuje zająć rzekę oraz pobliskie tereny, a stawić czoła musi im niezadowolony ze swojej królewskiej roli Dobrzyk.

W „Norce Zagłady” spotkamy bohaterów, których znamy z tomu pierwszego np. komentujące wszystko kruki i podrzuconą im kukułkę. Nie zabrakło też barwnych nowych postaci jak tajemniczy Imperator z budką na głowie czy Wydrzy Wojownik. Humoru i ciekawych nawiązań do filmów czy literatury mamy tu chyba jeszcze więcej niż w pierwszej części. Rzadko zdarza się tak by (zarówno w warstwie obrazkowej i tekstowej) śmiać się z dzieckiem jednocześnie, a z całkiem różnych rzeczy. Dzięki temu przy komiksie tym bawią się świetnie wszyscy bez względu na wiek. "Mocium, Pocium" czy jeden z ptasich dialogów to teksty, które syn uwielbia przywoływać i wciąż nas bawią. W twórczości Tomasza Samojlika poza humorem ważne są naukowe fakty -  i tu znów mamy okazję podejrzeć świat zwierząt i ich niezwykłe życie. Czym jest pleń, skąd wzięły się norki w puszczy i dlaczego może pokonać je wydra – to tylko nieliczne przyrodnicze fakty, z którymi zapoznają się czytelnicy.

O samej fabule, która jest porywająca i świetnych rysunkach, które możecie zobaczyć nie będę pisać. Książkę trzeba po prostu wziąć do ręki i przeczytać (najlepiej po kolei). My teraz czekamy na przyjemność obcowania z ostatnią częścią, bo myśl o „Powrócie Rzęsorka” nie daje nam spokoju.  

Kategoria: Recenzje książek