Jejku-Jejku i przyjaciele

piątek 22 stycznia 2016
 • "Jejku-Jejku chce coś zmienić" to książka dla najmłodszych wydana przez Dwie Siostry (fot. Ewelina Zielińska)
  "Jejku-Jejku chce coś zmienić" to książka dla najmłodszych wydana przez Dwie Siostry (fot. Ewelina Zielińska)
 • Książka ta zachwyca ilustracjami i pomysłowymi okienkami (fot. Ewelina Zielińska)
  Książka ta zachwyca ilustracjami i pomysłowymi okienkami (fot. Ewelina Zielińska)
 • Dzięki okienkom czytelnik może zajrzeć do wszyskich zakamarków dziobakowej nory (fot. Ewelina Zielińska)
  Dzięki okienkom czytelnik może zajrzeć do wszyskich zakamarków dziobakowej nory (fot. Ewelina Zielińska)
 • W malowaniu Jejku-Jejku pomagają przyjaciele (fot. Ewelina Zielińska)
  W malowaniu Jejku-Jejku pomagają przyjaciele (fot. Ewelina Zielińska)
„Jejku-Jejku chce coś zmienić” to pierwsza część historii dziobaka imieniem Jejku-Jejku i jego przyjaciół. Kartonowa oprawa i ukryte wewnątrz okienka zachwycą nie tylko maluchy.

Autorką książki jest Francuzka Magali Le Hauche, której talent w Polsce dostrzegło wydawnictwo Dwie Siostry.  Uroczy dziobak zerkający na nas z okładki zapowiada wesołą przygodę pełną kolorów.

Pewnego dnia Jejku-Jejku wpada na pomysł przemalowania swego pokoju, a przyjaciele z radością oferują mu swą pomoc. Dziobak otwarty na propozycje znajomych maluje pokój na pomarańczowo, potem na zielono, a nawet na różowo – w tych kolorach lokator nie czuje się jednak najlepiej. Po ostatnim z przemalowań rozbawione towarzystwo urządza w domu bitwę na kolory, a Jejku-Jejku zamiast posprzątać, kopie nową norę i tam samotnie urządza dom po swojemu.  Pionowe niebieskie pasy, które wcześniej go znudziły zamienił na identyczne pasy poziome, bo to wzór i kolor, który kocha najbardziej. Prosta, zabawna historia niesie za sobą ważne przesłanie, że każdy może lubić coś innego, coś innego cenić i uznawać za piękne.

Ta niewielka książeczka zachwyca przede wszystkim warstwą edytorską – nieco sztywniejsze strony, żywe kolory pięknych ilustracji, tekst wydrukowany pisanymi literami i okienka. Książek z okienkami wciąż jest na polskim rynku niewiele, a w „Jejku-Jejku chce coś zmienić” możemy dzięki nim zajrzeć do każdego zakamarka domu.  A to co kryje się za okienkami jest najbardziej humorystyczną częścią książki. Dowiemy się, gdzie grasują myszki, jak zmieniają się obrazki na ścianach i bibeloty przy każdym przemalowaniu.

„Jejku-Jejku chce coś zmienić” to książka, którą zdecydowanie dłużej się ogląda niż czyta. Idealna dla młodszych czytelników, choć obcowanie z tak fajnymi bohaterami w tak radosnych kolorach sprawi przyjemność wszystkim.

Kategoria: Recenzje książek