Tarnogórskie podziemia już w Paryżu

wtorek 2 lutego 2016
  • Na zdjęciu wniosek, który czeka na rozpatrzenie w paryskim centrum UNESCO (fot. mat. prasowe)
    Na zdjęciu wniosek, który czeka na rozpatrzenie w paryskim centrum UNESCO (fot. mat. prasowe)
Być może będziemy mieć wkrótce pierwszy w województwie śląskim wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sporządzona przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej aplikacja dotycząca wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na tę prestiżową listę została właśnie złożona w Paryżu.

Prace nad wnioskiem trwały wiele lat. Aplikacja to prawie 1000 stron dokumentów nad którymi pracowali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zespół polskich i zagranicznych ekspertów oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, który nadzoruje wszystkie polskie nominacje do UNESCO. Nie była to łatwa praca, gdyż na listę wpisanych ma być wiele obiektów (28), które należą do różnych osób i instytucji.

Na listę wpisany ma zostać m.in.  kompleks podziemi po dawnym górnictwie rud ołowiu, srebra i cynku, pierwotny rejon założenia Kopalni Fryderyk w dzielnicy Bobrowniki Śląskie, krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry, Park Miejski, hałda popłuczkowa dawnej Kopalni Fryderyk oraz Stacja Wodociągowa Staszic wraz z kompleksem podziemnych komór.

Pod koniec lutego Centrum światowego dziedzictwa UNESCO w Paryżu potwierdzi czy złożona aplikacja jest kompletna pod względem formalnym. W drugiej połowie roku rozpocznie się weryfikacja nominowanych obiektów, a ostateczną decyzję poznamy w połowie roku 2017.

 

Kategoria: Wiadomości