Nowość na Śląsku. Karty ciąży grube jak książeczki

wtorek 22 października 2013
  • Nowa karta ciąży ma zmniejszyć współczynnik umieralności noworodków i pomóc w prowadzeniu ciąż zagrożonych (fot. sxc.hu)
    Nowa karta ciąży ma zmniejszyć współczynnik umieralności noworodków i pomóc w prowadzeniu ciąż zagrożonych (fot. sxc.hu)
Do tej pory karty ciąży miały formę składanych kartoników, ozdobionych reklamami produktów dla ciężarnych. Śląscy lekarze postanowili to zmienić dla dobra pacjentek i ich dzieci.

Nowy wzór karty zaprezentowany został we wtorek, w Katowicach,  podczas spotkania konsultantów ds. położnictwa i ginekologii oraz neonatologii z ordynatorami i położnymi oddziałowymi. Dokument, z którego ciężarne będą korzystać prawdopodobnie od połowy listopada, liczy 28 stron. Jest w nim miejsce na podstawowe wyniki badań, ale też na szczegółowy wywiad medyczny, wyniki badań USG i dane o wcześniejszym leczeniu niepłodności.
- Karta ma przypominać lekarzowi, położnej i pacjentce, jakie badania powinny być w danym tygodniu wykonane. Jest miejsce na informacje o ewentualnych powikłaniach i chorobach. Także dla lekarza innej specjalności to źródło cennych informacji, jeśli ciężarna zachoruje lub trafi na szpitalny oddział ratunkowy - powiedziała prof. Anita Olejek, konsultantka wojewódzka w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
Podkreśliła, że obecnie używane karty ciąży sprawdzały się w latach 60., ale są już przestarzałe, zwłaszcza na Śląsku, gdzie przyszłe mamy wymagają szczególnej troski ze względu na większe niż gdzie indziej zanieczyszczenie środowiska i bezrobocie.
- Rodzi się tu dużo dzieci o skrajnie niskiej masie od 500 do 999 g. Nowa karta ciąży zmniejszy współczynnik ich umieralności i pomoże w prowadzeniu ciąż zagrożonych - powiedziała prof. Olejek. 
W Polsce korzysta się obecnie z kilkunastu różnych wzorów kart ciąży. Województwo śląskie jako pierwsze dokument ujednolici. Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk zapowiedział, że zaproponuje Ministerstwu Zdrowia wykorzystanie śląskiego wzoru jako modelu takiego dokumentu dla całego kraju.

Kategoria: Wiadomości