Sekretne życie lasu

wtorek 10 maja 2016
 • "Co kryje las?" to książka, która zachwyci pomysłowością i pięknymi ilustracjami (fot. Ewelina Zielińska)
  "Co kryje las?" to książka, która zachwyci pomysłowością i pięknymi ilustracjami (fot. Ewelina Zielińska)
 • Mali odkrywcy mogą poznać sekrety lasu dzięki kolorowym lupom (fot. Ewelina Zielińska)
  Mali odkrywcy mogą poznać sekrety lasu dzięki kolorowym lupom (fot. Ewelina Zielińska)
 • Bez użycia lup niełatwo odkryć kolejne warstwy ilustracji (fot. Ewelina Zielińska)
  Bez użycia lup niełatwo odkryć kolejne warstwy ilustracji (fot. Ewelina Zielińska)
 • Tekst książki świetnie uzupełnia ilustracje i prowokuje do rozmów o życiu lasu (fot. Ewelina Zielińska)
  Tekst książki świetnie uzupełnia ilustracje i prowokuje do rozmów o życiu lasu (fot. Ewelina Zielińska)
Książka, którą ogląda się przez magiczne szkiełka, a każde z nich ukazuje inną historię – czy jest dziecko, które nie zainteresowałby się taką lekturą? Dzieci uwielbiają pomysłowe książki, a ta dodatkowo jest piękna i mądra.

„Co kryje las?” to książka wydana przez Tatarak, a jej autorką jest Aina Bestard. Chwilę po jej otworzeniu zorientujemy się, że żółto-niebiesko-czerwona kolorystyka nie jest przypadkowa. Wewnątrz mamy trzy lupy, których kolorowe szkiełka pozwolą nam podejrzeć tajemnicze życie lasu.

Na każdej stronie poza ilustracjami znajdziemy tekst oznaczony małą lupką w konkretnym kolorze. Zielona przedstawi nam las cichy i pusty – przyjrzymy się korze drzew, falującym trawom łąk i liściastym krajobrazom. Następnie niebieska lupa udowodni nam, że las nigdy nie jest pusty, a patrząc przez czerwoną okaże się, że aż roi się od różnych zwierząt. Ilustracje są naprawdę piękne, a bez pomocy lup ciężko dostrzec poszczególne warstwy.

Na uwagę zasługuje również tekst, który (choć jest jedynie krótkimi zdaniami) wiele wnosi do lektury. Autorka zadaje liczne pytania małemu czytelnikowi, zwraca naszą uwagę na piękno i bogactwo przyrody, prowadzi nas jak przewodnik pełen pasji.

„Co kryje las?” to książka do której wielokrotnie się wraca, a w naszej rodzinie każde pokolenie zaglądało do niej z zachwytem. Autorce udało się coś niezwykłego – uchwyciła piękno tętniącego życiem lasu na kartkach martwego papieru. A po lekturze, aż chce się iść. Do lasu oczywiście!

Kategoria: Recenzje książek