Ośmiorniczki dla wcześniaków

środa 1 czerwca 2016
  • Ośmiorniczki dla wcześniaków wykonują wolontariusze, a dzieci mogą je zabrać ze sobą do domu (fot. mat. prasowe)
    Ośmiorniczki dla wcześniaków wykonują wolontariusze, a dzieci mogą je zabrać ze sobą do domu (fot. mat. prasowe)
Wcześniaki, przychodzące na świat w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej, dostają do inkubatora ośmiorniczki, ręcznie wydziergane przez wolontariuszy z całej Polski. Przytulanki mają pełnić funkcje terapeutyczną.
Szydełkowe ośmiorniczki, których macki przypominają maluchom pępowinę, mają ściśle określone wymiary, dlatego dzieci mogą się nimi bezpiecznie bawić. Arkadiusz Loska, rzecznik szpitala, mówi, że tego typu zabawa, do której noworodki przywykły w łonie matki, to dla nich bardzo relaksująca czynność. Dodatkowo odwraca ona uwagę dzieci od przewodów od urządzeń medycznych, które leżące w inkubatorze maluchy mają przypięte na całym ciele i które nieraz próbują sobie odpiąć lub wyrwać.
 
Maskotki łatwo utrzymać w czystości, bo  można je prać w temperaturze 60 stopni. Jeśli przed wręczeniem niemowlęciu mama będzie trzymać zabawkę blisko ciała, ta nasiąknie jej zapachem, który dodatkowo uspokoi malucha w inkubatorze. Przy wypisie ze szpitala noworodki dostaną swoją ośmiorniczkę do domu
 
„Ośmiorniczki dla wcześniaków” to akcja, zapoczątkowana w Danii, a organizowana również w Holandii, Hiszpanii i na Ukrainie. Do Rudy Śląskiej dotarła dzięki Marcie Heleniak, położnej z Oddziału Neonatologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, która przez internet skontaktowała się z rękodzielnikami, propagującymi tę ideę w Polsce.
 
Na Oddział Neonatologii w Rudzie Śląskiej trafiło dotąd 30 maskotek. 
Kategoria: Wiadomości