Nie takie duchy straszne

wtorek 26 października 2021
 • "Straszny Dwór" to kooperacyjna gra od Foxgames dla graczy od lat 6 (fot. Ewelina Zielińska)
  "Straszny Dwór" to kooperacyjna gra od Foxgames dla graczy od lat 6 (fot. Ewelina Zielińska)
 • Wcielamy się w grupę przyjaciół, która próbuje przepędzić duchy z nawiedzonego domu (fot. Ewelina Zielińska)
  Wcielamy się w grupę przyjaciół, która próbuje przepędzić duchy z nawiedzonego domu (fot. Ewelina Zielińska)
 • Mamy dwa sposoby na osiągnięcie celu: wyeliminowanie duchów lub zebranie czterech kluczy (fot. Ewelina Zielińska)
  Mamy dwa sposoby na osiągnięcie celu: wyeliminowanie duchów lub zebranie czterech kluczy (fot. Ewelina Zielińska)
 • Gra nie jest banalna i zwycięstwo przynosi sporo satysfakcji (fot. Ewelina Zielińska)
  Gra nie jest banalna i zwycięstwo przynosi sporo satysfakcji (fot. Ewelina Zielińska)
„Straszny Dwór” to szybka, pełna emocji gra kooperacyjna, dzięki której staniecie twarzą w twarz z duchami nawiedzonego domu - idealna na halloweenowy wieczór.

„Straszny Dwór” to gra wydana przez Foxgames, której pudełko zachęci do zabawy wszystkie dzieciaki lubiące historie z dreszczykiem. Wcielicie się w przyjaciół, którzy stają przed wyzwaniem – muszą przepędzić duchy z tytułowego Strasznego Dworu. Jest to gra kooperacyjna i wszyscy gracze (od 2 do 4) pracują na wspólny sukces. Czy udało nam się pokonać zjawy?

W niewielkim pudełku znajdziemy dustronną planszę, 4 pionki, kostkę i żetony duchów. Gracze rozpoczynają na środku planszy w czerwonej wieży, a cztery duchy czyhają na nich na polach z posągami. By wygrać wystarczy przepędzić duchy, wchodząc na pola z ich żetonami lub zdobyć cztery klucze poprzez wejście na pole z posągiem dwoma pionkami. Zasady są bardzo proste, jasno opisane i grę można rozpocząć w chwilę po rozpakowaniu.

Pomimo prostoty zasad gra nie jest banalna. Po wielu rozgrywkach nie udało nam się jeszcze wygrać przez wyeliminowanie duchów, a pierwsze zdobycie kluczy zaliczyliśmy w szóstej rozgrywce. Trudność gry jest losowa i zależy od wyników rzutów, które wykonujemy przed ruchem. Z kości dowiadujemy się czy i gdzie pojawia się kolejny duch. Ta losowość sprawia, że nie sposób zaplanować z góry jak będziemy się ruszać, każda rozgrywka jest niepowtarzalna i trzyma w napięciu od samego początku. Przegramy, jeśli na planszy znajdzie się  8 zjaw lub jeśli gracz stoi na polu z trzema duchami. Wszystko wydaje się proste, póki nie staniemy przed szeregiem trudnych decyzji prowadzących do zwycięstwa

Dodatkową zaletą gry jest jej kooperacyjność i szybkie tempo. Wspólne stawienie czoło duchom angażuje w rozgrywkę graczy niezależnie od wieku. Pojedynczy czas rozgrywki to ok. 15 minut, ale przy „Strasznym Dworze” można spędzić znacznie więcej czasu. Przy szybkiej porażce od razu będziecie chcieli się zrewanżować (często niejeden raz).

Dwa warianty planszy sprawiają, że gra jest równie wciągająca i ciekawa bez względu na liczbę graczy. Na dodatkową uwagę zasługują świetne grafiki duchów, pionków oraz dworu, które tworzą kreskówkowy, lecz nieco mroczny klimat. Naszym zdaniem „Straszny Dwór” jest świetną propozycją na rodzinne rozgrywki.