Chusty bociana dla świeżo upieczonych ojców

wtorek 28 czerwca 2016
  • W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach ojcowie otrzymają chusty bociana do okrycia maluszków (fot. mat. Centrum)
    W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach ojcowie otrzymają chusty bociana do okrycia maluszków (fot. mat. Centrum)
Kontakt „skóra do skóry” zaraz po porodzie jest bardzo korzystny dla noworodka. Choć lekarz przeważnie kładzie dziecko na brzuchu matki, równie dobrze malca przytulić może ojciec. Dlatego położne z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach przygotowały dla świeżo upieczonych tatusiów specjalne chusty bociana do okrycia dziecka.

Kontakt „skóra do skóry” uspokaja noworodka, zmniejsza ryzyko wychłodzenia, pomaga w skolonizowaniu małego organizmu bezpieczną florą bakteryjną rodziców, jest także bardzo ważny dla  tworzenia przyszłych relacji rodzica z dzieckiem. Nie zawsze mama jest jednak w stanie przytulić malca zaraz po porodzie. - W naszym szpitalu mamy, niestety, wiele porodów skomplikowanych, w tym porody mnogie, zdarzają się cesarskie cięcia w znieczuleniu ogólnym, sytuacje problematyczne dla mamy – tłumaczy położna Anna Stachulska.

Stąd inicjatywna uaktywnienia przyszłych ojców, którzy jako pierwsi dostają na ręce nowo narodzonego maluszka. - Chcemy ich zachęcać do budowania więzi z dzieckiem, pielęgnowania pierwszych chwil razem m.in. poprzez kontakt „skóra do skóry” z wykorzystaniem naszego autorskiego pomysłu czyli bocianiej chusty - mówi położna.

Chusta bociana to specjalnie przygotowany materiał ozdobiony zabawnymi bociankami, dzięki któremu świeżo upieczony tata może bezpiecznie trzymać nowo narodzone dziecko. - Bywa nawet, że maluch, który poczuje ciepło swojego taty zaczyna ssać i poszukiwać już pokarmu. Tata robi się wtedy odrobinę zdezorientowany - mówi Stachulska.

Jako pierwsi chustę mieli okazję przetestować Andrzej Chronowski i jego nowonarodzona córka Antonina. - Wielu ojców ma wątpliwości czy wziąć dziecko na ręce, czy nic się nie stanie, czy go np. nie upuszczą. Chusta ten problem rozwiązuje - mówi pan Andrzej.

Chusty bociana staną się stałym elementem wyposażenia bloku porodowego UCK.

Kategoria: Wiadomości