Jak ćwiczyć w ciąży

niedziela 3 lipca 2016
  • Aktywność fizyczna kobiet w ciąży bardzo dobrze wpływa na zdrowie matki i dziecka (fot. mat. Heima Studio1)
    Aktywność fizyczna kobiet w ciąży bardzo dobrze wpływa na zdrowie matki i dziecka (fot. mat. Heima Studio1)
Aktywność fizyczna kobiet w ciąży jest ważna. To, w jaki sposób przyszłe mamy będą się ruszać, to kwestia ich upodobań. - Najważniejsze jest dopasowanie aktywności do możliwości ciężarnej - mówi Martyna Mączka, z Chorzowa, zwyciężczyni drugiej edycji konkursu Położna na Medal.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że przeciętna zdrowa kobieta w ciąży, niezależnie od trymestru

w którym się znajduje, powinna dziennie pokonać odległość około 5-6 km. Jest to dystans, który korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję, a do tego gwarantuje dobre samopoczucie.

- Poświęcając czas na aktywność fizyczną warto wiedzieć, że w trakcie ciąży w ciele kobiety następują pewne naturalne zmiany – krzywizny kręgosłupa, obciążenie stawów i rozluźnienie więzadeł. Trudno o lepszy sposób na uniknięcie związanych z nimi ewentualnych dolegliwości bólowych niż ruch. Najlepiej na świeżym powietrzu - mówi Mączka.

Podkreśla, że aktywność można planować samemu, wybierając spacery, basen i gimnastykę w domu. Można również skorzystać z zajęć zorganizowanych. Są to np. zajęcia tanecznych dla kobiet w ciąży, które doskonale relaksują matkę i dziecko oraz wspomagają wydolność organizmu. Coraz więcej przyszłych mam decyduje się też na zajęcia pilatesu i jogi, które wzmacniają poszczególnych partii ciała, pomagają w kontrolowaniu własnego ciała, a także uczą relaksacji. Warto także zwrócić uwagę na zajęcia na basenie, które relaksują i wzmacniają mięśnie. Położna podkreśla, że jeżeli chodzi o szkoły rodzenia, to w większości oferują one zajęcia o profilu oddechowo-relaksacyjnym, które trudno zaliczyć do aktywności fizycznych.

- Często dostaję pytania, czy przyszłe mamy mogą korzystać z siłowni. Tak, ale trening musi być ułożony w konsultacji z wykwalifikowaną osobą, która ma kompetencje do prowadzenia treningów kobiet ciężarnych. Najlepiej, jeżeli to fizjoterapeuta, ponieważ doskonale zna biomechanikę ciała kobiety w ciąży. Warto spytać o dostępność tego typu trenerów zanim wybierzemy się na siłownię - mówi Mączka.

Zdarzają się przypadki, że z powodów ginekologicznych do pewnego momentu przyszłe matki nie mogą podejmować aktywności fizycznej. - W takich sytuacjach warto pamiętać, że mniej więcej od 37 tygodnia ciąży należy rozpocząć nawet minimalny wysiłek. Będzie on potrzebny dla wstawienia się dziecka w kanał rodny, wystąpienia akcji porodowej samoistnej w terminie porodu, poprawy krążenia i poprawy samopoczucia - mówi położna.

Niska aktywność fizyczna kobiet ciężarnych jest powodem występowania chorób wikłających ciąże, złego samopoczucia, występowania akcji skurczowej po terminie porodu oraz gorszej tolerancji na ból i wysiłek porodowy. - Warto pamiętać o podtrzymywaniu aktywności fizycznej z okresu poprzedzającego ciążę lub zapoczątkować ją i zadbać o siebie i dziecko. Wspólny ruch może być również doskonałym elementem pogłębiającym relacje matki i partnera - mówi Mączka.

Położna na Medal to kampania społeczno-edukacyjna, zwracająca uwagę na konieczność podnoszenia standardów opieki okołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do trzeciej edycji konkursu przyjmowane będą do 31 lipca. Do 31 grudnia na stronie www.poloznanamedal2016.pl internauci będą głosować na nominowane położne.

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży bardzo dobrze wpływa na zdrowie matki i dziecka (fot. mat. Heima Studio1)
Aktywność fizyczna kobiet w ciąży bardzo dobrze wpływa na zdrowie matki i dziecka (fot. mat. Heima Studio1)

 

Kategoria: Zdrowie