Do porodu, jak do egzaminu, trzeba się przygotować

wtorek 12 lipca 2016
  • Poród to najważniejszy egzamin w życiu kobiety (fot. foter.com)
    Poród to najważniejszy egzamin w życiu kobiety (fot. foter.com)
- W życiu często przygotowujemy się do różnych egzaminów albo testów. Poród jest swego rodzaju egzaminem kobiecości i warto się do niego również przygotować - mówi Martyna Mączka z Chorzowa, zwyciężczyni drugiej edycji konkursu Położna na Medal, pracująca w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

To jaki będzie poród w dużej mierze zadecyduje o tym, jak będzie wyglądać życie małego człowieka i jego mamy. - Zanim zaczniemy przygotowywać do porodu nasze ciało, warto zadbać o sferę psychiczną. Każda przyszła mama wielokrotnie myśli o pozytywnym zakończeniu ciąży i o zdrowiu dziecka. Uwagę zajmują również myśli o dolegliwościach bólowych i o tym, w jakim stanie będzie ciało po porodzie. Trudno się temu dziwić, skoro w zasadzie każdy boi się tego co nieznane - mówi Mączka.

Skutecznym sposobem na ograniczenie strachu jest zdobycie wiedzy na temat, tego co nas czeka w trakcie i tuż po porodzie.

Najlepszym miejscem do zdobycia potrzebnej wiedzy są szkoły rodzenia i warsztaty edukacyjne. - Najważniejszym plusem zajęć w szkole rodzenia jest pokazanie przyszłym matkom jak przewidywać pewne zachowania, z czego mogą skorzystać i czego mogą odmówić - mówi położna z Chorzowa.

Wraz ze wzrostem świadomości i wiedzy u przyszłych matek kształtują się preferencje, co do tego, jak chciałyby aby wyglądał ich poród. Zwieńczeniem tych przemyśleń jest plan porodu. Tworzy się go w porozumieniu z osobą prowadzącą ciążę, najczęściej z położną. W przypadku porodu fizjologicznego, zespół medyczny ma obowiązek uszanować życzenia rodzącej. - Przyszłym matkom sugeruję spojrzenie na ciążę i poród przez pryzmat przygotowania do maratonu. Tak jak biegacz przez wiele tygodni przygotowuje się do pokonania trasy, po czym następuje wyczekany bieg i szczęśliwe przekroczenie linii mety, tak kobieta powinna sukcesywnie dbać o dobrą kondycję i dietę - mówi Mączka.

W prawidłowo przebiegającej ciąży ciężarna powinna spacerować około 5 kilometrów dziennie, może uczestniczyć w zajęciach ruchowych jak pilates, joga czy chodzić na basen.

Istotnym elementem jest również zdolność do relaksacji. W porodzie kluczowy jest spokój, cierpliwość, wsłuchanie się w własny organizm i umiejętność rozluźnienia ciała. Pomocne może okazać się słuchanie odprężającej muzyki albo stosowanie elementów medytacji czy autohipnozy. - Nie powinniśmy zapominać o fundamentalnym aspekcie ciąży i porodu, a mianowicie o zaangażowaniu bliskiej osoby, która jest dla rodzącej nieocenionym wsparciem. Zadaniem towarzysza jest pomoc w podstawowych czynnościach, masaż, podanie czegoś do picia i jedzenia. Wspólna droga, której finałem jest poród i dalsze szczęśliwe rodzicielstwo to wielka wartość, dlatego dobrze znaleźć czas i przygotowywać się do porodu razem - mówi Mączka

Położna na Medal to kampania społeczno-edukacyjna, zwracająca uwagę na konieczność podnoszenia standardów opieki okołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do trzeciej edycji konkursu przyjmowane będą do 31 lipca. Do 31 grudnia na stronie www.poloznanamedal2016.pl internauci będą głosować na nominowane położne.

Kategoria: Porady ekspertów