Tempo!

piątek 26 sierpnia 2016
 • "Tempo!" to dynamiczna i emocjonująca gra rodzinna od wydawnictwa Granna (fot. Ewelina Zielińska)
  "Tempo!" to dynamiczna i emocjonująca gra rodzinna od wydawnictwa Granna (fot. Ewelina Zielińska)
 • Zielone kategorie są łatwiejsze, a czerwone sprawią trudność nawet najlepszym graczom (fot. Ewelina Zielińska)
  Zielone kategorie są łatwiejsze, a czerwone sprawią trudność nawet najlepszym graczom (fot. Ewelina Zielińska)
 • Klepsydrę możemy schować za parawanem by kontrolować czas innego gracza (fot. Ewelina Zielińska)
  Klepsydrę możemy schować za parawanem by kontrolować czas innego gracza (fot. Ewelina Zielińska)
 • Plansza składa się z trzech części, które możemy dowolnie przestawiać (fot. Ewelina Zielińska)
  Plansza składa się z trzech części, które możemy dowolnie przestawiać (fot. Ewelina Zielińska)
Proste zasady, niepowtarzalność i zawrotne tempo – to cechy gry „Tempo! Masz 30 sekund!” wymienione na pudełku. Już po pierwszej rozgrywce przekonaliśmy się, że zalet gry jest dużo więcej.

„Tempo! Masz 30 sekund!” to gra wydawnictwa Granna przeznaczona dla 2-12 graczy od lat ośmiu. W pudełku znajdziemy dwustronną planszę złożoną z trzech części, które możemy składać w dowolny sposób, 180 kart, pionki, klepsydrę i zwięzłą instrukcję. W skrócie grę można nazwać planszową wersją Państwa-Miasta. Ciągniemy kartę z kategorią, a następnie przeskakujemy pola planszy wymyślając słowo związane z kategorią i rozpoczynające się na literę, która znajduje się na polu z naszym pionkiem. Prawda, że proste?

By nie było tak łatwo mamy na to 30 sekund, które odmierza klepsydra. Czasu pilnuje inny gracz, a my musimy sami oszacować kiedy czas minął i krzyknąć „STOP”  nim piasek się przesypie. Jeśli nie zdążymy wracamy na pole, z które zaczynaliśmy rundę.

Dzięki prostym zasadom łatwo zaprosić do rozgrywki nowych graczy. By mali i duzi mieli równe szanse młodsze dzieci mogą korzystać ze specjalnych, prostszych kategorii. Dzięki temu rywalizacja jest uczciwa, a dzieciom wystarczy znajomość alfabetu by grać na równi z dorosłymi. Dzieicęce kategorie to np. Imiona, Filmy, W Mieście, W Szkole. Kategorie dla dorosłych to np. Wszystko o pieniądzach, Na dzikim zachodzie, Znani sportowcy czy Pod wodą. Nasz siedmiolatek nieźle radzi sobie z dziecięcymi kategoriami i myślimy by wkrótce dać mu zagrać na dorosłych kategoriach (tych dla dzieci nie ma zbyt wiele i po kilku rozgrywkach nie zaskakują). Dorośli mogą też wybrać kategorie czerwone, które są jeszcze trudniejsze: W chmurach, Na poczcie, W Rosji, Wszystko o remoncie.

Gra jest niezwykle emocjonująca, szybka i wciągająca. Nie raz rozpędzaliśmy się zapominając o uciekającym czasie, mieliśmy dziurę w głowie i nie umieliśmy wymienić czegoś zielonego na literę B albo wymyślaliśmy naciągane skojarzenia, które powodowały śmiech i oburzenie innych graczy. Najmocniejszą stroną tej gry jest to jak szybko wciąga osoby w różnym wieku i bez względu na to czy gramy z dziećmi czy z dorosłymi jest tak samo ciekawa.

W chwili, gdy do gry zasiada syn nabiera ona istotnych walorów edukacyjnych. Pozwala na poszerzenie słownictwa (to zwykle, gdy słucha jak my wymyślamy słówka), uczy kontroli czasu, skupiania się na konkretnym zadaniu i pozwala utrwalać literki.

„Tempo!” to planszówka świetnie wykonana. Praktyczne pionki pozwalają zapamiętać, gdzie zaczynaliśmy rundę, a soczyste kolory świetnie oddają jej dynamiczny charakter. Gra jest niezwykle uniwersalna. Sprawdzi się w dziecięcym gronie, na rodzinnym stole i imprezie. Dodatkowy wariant drużynowy pozwala cieszyć się rozgrywką nawet 12 osobom, a grając we dwoje wcale nie czujemy by tempo zwalniało.