Rodzice się rozstają – jak i kiedy powiedzieć o tym dziecku?

wtorek 20 września 2016
  • Jak rozmawiać z dzieckiem by poradziło sobie z rozwodem rodziców radzi Sylwia Błach (fot. foter.com)
    Jak rozmawiać z dzieckiem by poradziło sobie z rozwodem rodziców radzi Sylwia Błach (fot. foter.com)
Rozwód jest stresującym wydarzeniem zarówno dla dzieci jaki i dla dorosłych. Na dorosłych spada dodatkowo odpowiedzialność za sposób przedstawienia tego faktu swoim pociechom, tak, aby nie straciły do nich szacunku, nie wyzbyły się wiary w miłość, potrafiły w przyszłości kochać.
Dzieciom należy powiedzieć o czekających całą rodzinę zmianach dopiero wtedy, gdy decyzja o rozwodzie zostanie nieodwołalnie podjęta. Do rozmowy należy się dobrze przygotować, ustalić jej przebieg, aby żadna ze stron nie była zaskoczona tym, co usłyszy.
 
 
Pomimo rozwodu – wspólnota
 
Ważne jest aby rodzice wspólnie przeprowadzili tę rozmowę, a gdy nie jest to możliwe, aby każdy rodzic przekazał dziecku wcześniej ustaloną wspólną wersję rozstania. Należy dbać o to, aby nie krytykować rodzica nieobecnego – do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje obecności i miłości obojga rodziców, dlatego rodzice powinni dbać o zachowanie pozytywnego obrazu siebie nawzajem, nawet jeśli któreś z nich nie chce się rozwodzić lub czuje się tym pokrzywdzonym. Pozytywne nastawienie do siebie nawzajem daje dziecku poczucie bezpieczeństwa w tej trudnej sytuacji.
 
 
Ważny jest wiek dziecka
 
Przekazując tę informację należy wziąć pod uwagę wiek dziecka – młodsze dziecko powinno dowiedzieć się o zmianach dopiero w momencie, gdy one się dzieją (np. wyprowadzka rodzica). Im młodsze jest dziecko, tym mniej szczegółów powinno znać. Należy dziecku wyjaśnić, że rodzice już nie kochają się tak jak dawniej, że pomimo starań nie udało się uratować tego związku, ale to nie zmienia faktu, że zarówno tata, jak i mam kochają i będą kochali pociechę bez względu na zmiany, które dzieją się w rodzinie. Należy przekazać maluchowi, że rodzice są wspólnie odpowiedzialni za jego wychowanie, że będzie mieszkał z jednym z nich, a drugi rodzic będzie je odwiedzał i zabierał na wycieczki. Można również wyjaśnić czym jest rozwód. Dziecko powinno to usłyszeć, aby nie winiło siebie za to, że rodzice się rozstają.
 
 
Zakaz kłótni
 
Należy unikać obwiniania się przy dziecku, przelewania na niego swojej rozpaczy, zwierzania się  czy wciągania w konflikt, aby opowiedziało się po czyjej jest stronie. Warto pamiętać, że rozwód jest dla dziecka wstrząsem i obowiązkiem rodziców jest chronić go przed dodatkowym cierpieniem, bo i tak jakiegoś doświadcza. Należy pozwolić wypłakać się i wykrzyczeć, tyle ile będzie potrzebowało – nie należy pocieszać, że wszystko będzie dobrze, tylko przytulić, aż na dany moment ból dziecka będzie ukojony. Do rozmowy trzeba będzie wracać wielokrotnie, w zależności od pojawiających się wątpliwości i pytań.
 
 
Nowy partner na horyzoncie
 
Nowego partnera powinniśmy przedstawić dziecku dopiero wtedy, gdy sami jesteśmy pewni swoich uczuć i tego, że to poważny związek. Decyzję taką  powinny poprzedzić rozmowy z nowym partnerem na temat dzieci w ogóle i tego, że nasza pociecha jest dla nas najważniejsza. Ważne by zadbać o jakość relacji – dziecko na początku może być nieufne i niechętne do spędzania czasu z naszym partnerem. Może go testować. Nie należy się tym zrażać, warto cierpliwie zdobywać zaufanie.
Kategoria: Porady ekspertów