Czy dzieci mogą czytać książki filozoficzne? Jak najbardziej

niedziela 17 listopada 2013
  • "Życie, co to takiego" oraz "Uczucia, co to takiego" to książki znanego filozofa Oscara Brenifier'a, które pomagają zrozumieć świat (fot. usmesmake.pl)
    "Życie, co to takiego" oraz "Uczucia, co to takiego" to książki znanego filozofa Oscara Brenifier'a, które pomagają zrozumieć świat (fot. usmesmake.pl)
  • Wydawnictwo ZNAK wydało ciekawą książkę filozoficzną dla dzieci pt. „O Grzesiu, chłopczyku, który nie przestawał zadawać pytań” (fot. usmesmake.pl)
    Wydawnictwo ZNAK wydało ciekawą książkę filozoficzną dla dzieci pt. „O Grzesiu, chłopczyku, który nie przestawał zadawać pytań” (fot. usmesmake.pl)
Dzieci, szczególnie w pewnym wieku, zadają nieskończoną ilość pytań. Niektóre z nich, takie jak „dlaczego istnieje świat” albo „gdzie byłem, kiedy mnie jeszcze nie było” bywają dla nas, rodziców, naprawdę trudne. Na rynku wydawniczym jest kilka niezwykle ciekawych i pomocnych w tym temacie książek.

Dla najmłodszych (i ich rodziców) wydawnictwo ZNAK wydało książkę „O Grzesiu, chłopczyku, który nie przestawał zadawać pytań”. Na stu dziewięćdziesięciu siedmiu stronach tej książeczki zawarto wiele pytań, które stawia dziecko, a co najważniejsze mamy również odpowiedzi – krótkie, rzeczowe i klarowne.
Nieco inaczej sprawy się mają w serii Dzieci Filozofują wydanej przez wydawnictwo Zakamarki. W książkach „Życie, co to takiego” i „Uczucia, co to takiego”  autorstwa znanego filozofa i pedagoga Oscara Brenifier - mamy pytanie, mamy krótką odpowiedź, ale do każdego problemu mamy również pytania dodatkowe zawarte w formule „tak, ale..”. I tu zaczyna się prawdziwe filozofowanie, bo to dzieci mają odpowiadać na pytania zadane do, wydawałoby się, prostej odpowiedzi. Są to pozycje dla nieco starszych dzieci, ale również, tak jak książka o Grzesiu, ciekawie zilustrowane.
Oscar Brenifier jest również autorem innej serii dla znowu nieco starszych dzieci - „Prawda według Niny” i „Szczęście według Niny” z wydawnictwa Czarna Owca. Mamy tu do czynienia z prawdziwymi problemami filozoficznymi, jak logika czy paradoks. A zajmuje się nimi tytułowa Nina, dziewczynka, która lubi się zastanawiać nad wieloma rzeczami, a w rozwiązywaniu zagadnień filozoficznych pomagają jej dorośli.
Książki te pokazują, że filozofia nie jest tylko hermetyczną nauką z uniwersytetów, ale obcujemy z nią na co dzień, nie wiedząc nawet o tym.

*Autorka jest właścicielką księgarni internetowej dla dzieci Usmesmake.

 

Kategoria: Recenzje książek