Śmierć pupila - jak pomóc dziecku w żałobie?

wtorek 27 grudnia 2016
  • Jak przygotować dziecko na śmierć ukochanego pupila radzi psycholog Sylwia Błach (fot. foter.com)
    Jak przygotować dziecko na śmierć ukochanego pupila radzi psycholog Sylwia Błach (fot. foter.com)
Pani Marzena z Mikołowa pisze: "Od wielu lat posiadamy psa. Jest on właściwie członkiem rodziny. Niestety, ma już swoje lata i ciężko choruje. Obawiam się, że przyjdzie czas, gdy będziemy zmuszeni go uśpić lub on po prostu umrze. Nie wiem jak przygotować na to moją pięcioletnią córkę.

Zastanawiałam się nad kupnem drugiego psa by wypełnić w jakiś sposób pustkę, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Córka widzi, że jej przyjaciel się starzeje i jest chory, ale nie poruszałam dotąd tematu jego śmierci. Proszę o pomoc."

Śmierć jest naturalną częścią życia. Dzieci stykają się z nią w różny sposób, na przykład podczas spaceru widząc martwego ptaka. Śmierć kochanego zwierzaka może być dla dziecka bolesnym doświadczeniem, jednocześnie pozwala oswoić się dziecku z realnością śmierci.  Ukrywanie straty przed dzieckiem czy zbyt szybkie kupowanie nowego zwierzęcia w nadziei, że oszczędzi to dziecku bólu i żalu po stracie  pozbawia go możliwości oswojenia się z nią.   

Gdy nastąpi moment straty kochanego psa, dziecko może odczuwać złość, żal, smutek. Dzieci potrzebują okresu smutku i żalu po stracie, a czas jego trwania i gotowość do posiadania nowego zwierzęcia, które dziecko będzie już gotowe pokochać i cieszyć jego obecnością jest inny dla każdego dziecka.

Ważna jest obecność kochających rodziców lub innych ważnych osób w życiu dziecka, którzy pomogą mu zrozumieć stratę i ukoić ból.  Aby pomóc dziecku i wesprzeć go w przeżywaniu żalu po stracie należy dać mu możliwość wyrażenia uczuć, wypłakania się. Warto powiedzieć, że wszystkim jest smutno i że to jest naturalne tak czuć się.  Należy dać dziecku  poczucie bezpieczeństwa przez przyjęcie i okazanie zrozumienia dla dziecięcego cierpienia, smutku i żalu. Pomocne w przeżyciu żalu i zaakceptowaniu straty może być na przykład zrobienie rysunku przedstawiającego psa lub odreagowanie uczuć podczas zabawy. 

*psycholog z Centrum Psychoterapii i Rozwoju Strefa Bytu.

Kategoria: Porady ekspertów