W Sosnowcu nowy żłobek i tanie nianie

czwartek 29 grudnia 2016
  • Nowy oddział to nie koniec inwestycji w żłobki w Sosnowcu (fot. mat. prasowe)
    Nowy oddział to nie koniec inwestycji w żłobki w Sosnowcu (fot. mat. prasowe)
Nowy oddział Żłobka Miejskiego został oddany 28 grudnia w Sosnowcu przy ul. Białostockiej 17. Dzieci zaczną tutaj zajęcia 2 stycznia.

W nowym oddziale, który powstał w części budynku należącego do Gimnazjum nr 17 jest 38 miejsc. Teraz łącznie w publicznych placówkach w Sosnowcu będzie ich aż 278. Na terenie miasta działa również siedem żłobków niepublicznych z 206 miejscami. Pobyt w nich jest dotowany jest przez gminę kwotą 500 zł miesięcznie na dziecko.

Największa lista rezerwowa od kilku lat była w Oddziale nr 5, który swoim zasięgiem obejmuje Środulę, Zagórze i Klimontów. - Do nowego oddziału żłobka trafią dzieci z listy rezerwowej. Żłobek ma nowoczesne zaplecze sanitarne dla dzieci, przestronne sale do zabaw, pomieszczenia do snu, pełne zaplecze kuchenne, a także niezależne wejście z podjazdem na wózki dziecięce. Placówka ma wyodrębnioną część otoczenia szkoły, gdzie znajduje się plac zabaw – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W przyszłym roku powstanie jeszcze jeden oddział Żłobka Miejskiego. Gmina w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” planuje uruchomić od września oddział dla 25 dzieci w dzielnicy Juliusz. – Żłobek zlokalizowany będzie na parterze w budynku przy ul. Czołgistów 5. Do dyspozycji będzie również część terenu zielonego przed budynkiem z przeznaczeniem na plac zabaw– mówi Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Również we wrześniu 2017 roku, w ramach tego samego projektu, gmina planuje utworzenie Klubu Dziecięcego przy Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ul. Jagiellońskiej 13. Pozwoli to na zapewnienie opieki nad 15 dziećmi w wieku od 1 do 3 roku życia na maksymalnie 5 godzin dziennie. Klub będzie pracował na trzy zmiany.

Miasto planuje również refundować dwudziestu rodzinom większą części wynagrodzenia dla niań. W przyszłym roku zwiększy się również o 14 liczba miejsc w żłobkach niepublicznych.

Od 2011 roku w Sosnowcu liczba miejsc żłobkowych zwiększyła się o 262. 

Kategoria: Wiadomości