Gdy coś dzieje się ze skórą Twojego dziecka

poniedziałek 30 stycznia 2017
  • Delikatna skóra maluszka potrzebuje szczególnej uwagi (fot. foter.com)
    Delikatna skóra maluszka potrzebuje szczególnej uwagi (fot. foter.com)
U małych dzieci występują różnego rodzaju zmiany skórne – wysypki, podrażnienia, zaczerwienienia. Młodzi rodzice często panikują widząc łuszczącą się skórę głowy lub bardzo czerwoną pupę malucha. Czego objawem są takie zmiany, czy trzeba udać się z nimi do lekarza czy wystarczy jakiś domowy sposób, aby zażegnać problem?

Trądzik noworodków

W pierwszym miesiącu po urodzeniu najczęściej na twarzy niemowlaka pojawiają się zaskórniki, głównie zamknięte z białą główką, a także grudki i krostki ropne. Powodem ich pojawienia się jest wymiana różnych substancji, w tym hormonów między matką, a dzieckiem w okresie ciąży. Mogą też być wynikiem stosowania kosmetyków zatykających pory (np. z olejami mineralnymi). Warto udać się do lekarza pediatry, który potwierdzi diagnozę i zaleci odpowiednią pielęgnację emolientami, czyli łagodnymi i uszczelniającymi naskórek produktami o prostej recepturze oraz kremami łagodzącymi z tej grupy, nie zatykającymi porów. Leczenie na ogół nie jest wymagane, ale w skrajnych przypadkach, kiedy objawy nie ustępują samoistnie, warto udać się do dermatologa. 

Podrażnienia skóry

Niektóre kosmetyki, szczególnie te zawierające kwas salicylowy, retinol, substancje zapachowe i barwniki, a także pudry lub zasypki w połączeniu z oliwką do ochrony przed otarciami i odparzeniami, mogą wywoływać podrażnienia skóry niemowlaka.  Należy zawsze sprawdzać, czy dany kosmetyk jest przeznaczony dla dzieci i jaki ma skład. Najczęściej takie zaczerwienienia ustępują po odstawieniu niepożądanego kosmetyku i zastosowaniu innego łagodzącego, np. kremu barierowego, ochronnego, specjalnego, ultra – regenerującego, balsamu emolientowego.

Ciemieniucha

To tak naprawdę łojotokowe zapalenie skóry, które objawia się grubymi, żółtymi łuskami na skórze głowy. Nie wyglądają one estetycznie, a do tego są swędzące, dlatego warto jak najszybciej się ich pozbyć. Jest to możliwe, kiedy zastosujemy specjalne olejki na ciemieniuchę lub emolienty, które zmywa się po kilku godzinach. Należy wystrzegać się olejku migdałowego i arachidowego (alergeny) oraz kwasu salicylowego i związków selenu (toksyczne dla dzieci). Jaki konkretnie specyfik należy zastosować podpowie lekarz pediatra podczas rutynowej wizyty z dzieckiem.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Znaczne zaczerwienienie skóry, rolowanie naskórka i wilgoć w okolicach pachwin i krocza to typowe objawy pieluszkowego zapalenia skóry. Istotne jest częste zmienianie pieluszek (7 razy na dobę lub częściej), stosowanie letniej wody do mycia i niedrażniących środków myjących zamiast chusteczek nawilżanych, aplikacja kremów  łagodzących z tlenkiem cynku lub alantoiną. Jeśli objawy nie mijają należy zgłosić się do lekarza, który przepisze maść z antybiotykiem lub przeciwgrzybiczną.

Zmiany alergiczne

Alergie pokarmowe na białko mleka (laktozę, kazeinę), gluten zawarty w zbożach, jaja kurze i inne alergeny często idą w parze z atopowym zapaleniem skóry u dzieci do 2. roku życia. Zmiany skórne mają postać pęcherzyków wypełnionych płynem, którym towarzyszy świąd, skóra jest zaczerwieniona, sucha, łuszcząca, szorstka, co jeszcze bardziej potęguje jej swędzenie. Zmiany skórne obserwujemy w obrębie zgięć łokci i kolan oraz twarzy i szyi. Włosy są suche i łamliwe a paznokcie wyglądają jak polakierowane. Koniecznie trzeba się udać do lekarza pediatry lub alergologa. Należy wykonać testy alergologiczne i ustalić leczenie, odpowiednią dietę eliminacyjną oraz pielęgnację emolientami.

Potówki

Czerwona, drobna „kaszka” na skórze może zwiastować przegrzanie dziecka lub stosowanie kosmetyków, które zatkały gruczoły potowe. To problem przejściowy, który nie wymaga konsultacji z lekarzem. Odpowiednia higiena i ubranka dostosowane do warunków pogodowych powinny załatwić sprawę.

*Autorka artykułu jest doktorem kosmetologii, właścicielką gabinetu „Kosmetologia praktyczna” w Katowicach.

Kategoria: Zdrowie