Wystawa o Tomku Wilmowskim w Muzeum Śląskim

czwartek 2 lutego 2017
  • Muzeum Śląskie planuje m. in. otwarcie wystawy edukacyjnej o Tomku Alfreda Szkalrskiego (fot. FB Muzeum Śląskie)
    Muzeum Śląskie planuje m. in. otwarcie wystawy edukacyjnej o Tomku Alfreda Szkalrskiego (fot. FB Muzeum Śląskie)
Tomka Wilmowskiego, bohatera słynnych powieści Alfreda Szklarskiego, doskonale znają ze swojego dzieciństwa rodzice. Warto, by przygody młodego podróżnika poznały także współczesne maluchy. Zachęcić je do tego ma wystawa, przygotowywana przez Muzeum Śląskie.

Muzeum Śląskie właśnie ogłosiło swoje plany, które chce zrealizować w roku 2017. Najważniejsze z nich to zakończenie rewitalizacji dwóch niedostępnych dotychczas dla zwiedzających budynków po kopalni Katowice: stolarni i łaźni. Pierwszy z gmachów otwarty zostanie 20 maja, w Noc Muzeów. Zlokalizowana zostanie w nim stała ekspozycja edukacyjna „Na tropie Tomka”, nawiązująca do przygód Tomka Wilmowskiego, bohatera książek z cyklu, który otwiera powieść „Tomek w krainie kangurów”. Wystawa przypomni, że Alfred Szklarski, autor książek o Tomku, przez wiele lat związany był z Katowicami, a  celem ekspozycji będzie wzmacnianie więzi międzypokoleniowych, uczenie szacunku dla odmienności oraz przybliżanie dzieciom innych kultur i zakątków świata. Zwiedzające wystawę maluchy będą mogły po jej terenie biegać, poszukiwać i rozwiązywać zagadki.

Budynek łaźni otwarty zostanie 10 czerwca. Zlokalizowana zostanie w nim wystawa „Zaczęło się od ziarna” o wpływie rolnictwa na historię świata.

Kategoria: Wiadomości