Żłobek przyjazny dzieciom z niepełnosprawnością

niedziela 12 lutego 2017
  • Żłobek nr 1 w Bytomiu będzie dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych (fot. mat. prasowe)
    Żłobek nr 1 w Bytomiu będzie dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych (fot. mat. prasowe)
Podjazdy dla wózków, szersze drzwi oraz nowoczesne meble i pomoce dydaktyczne sprawią, że Żłobek Miejski nr 1 przy ul. Łużyckiej w Bytomiu stanie się przyjazny dzieciom z niepełnosprawnościami.

Żłobek Miejski nr 1 może przyjąć do 75 dzieci w trzech grupach wiekowych. Choć jest dobrze wyposażony, nie był przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych maluchów. Wkrótce się to zmieni za sprawą projektu „Przyjazny, bezpieczny nasz drugi dom”, który uzyskał 190 tys. zł dofinasowania unijnego. W sumie za ponad 216 tys. zł powstanie 5 miejsc dla dzieci z niepełnosprawnością. W pierwszej kolejności wykonane zostaną nowe podjazdy, poszerzone i wymienione będą też drzwi. Ekipy remontowe zajmą się również wymianą podłogi. Kupione zostaną także nowe pomoce dydaktyczne i zabawki. - Dobrze wyposażony żłobek daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, co jest ważne zwłaszcza w przypadku rodziców, borykających się z chorobą dziecka. To również szansa na powrót do pracy rodziców, którzy zrezygnowali z niej wraz z pojawieniem się choroby dziecka - mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

W ramach programu przewidziano zatrudnienie dodatkowego personelu, a także dodatkowe zajęcia wspomagające rozwój dzieci m.in. zajęcia kompensacyjno-ruchowe, muzykoterapię i dogoterapię.

Miejsca dla dzieci niepełnosprawnych utworzone zostaną od 1 lipca. Zasady rekrutacji zostaną ogłoszone do 28 lutego na stronie www.zlobekm1-bytom.ehost.pl.

Dodatkowy zastrzyk gotówki dla Żłobka Miejskiego nr 1 pochodzić będzie z programu Maluch Plus 2017. Prawie 39 tys. zł. wesprze bieżącą działalność placówki.

Kategoria: Wiadomości