Jak często myć niemowlęta? Jakie kosmetyki stosować?

wtorek 14 lutego 2017
  • Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt podpowiada kosmetolog Ewa Szmaj (fot. foter.com)
    Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt podpowiada kosmetolog Ewa Szmaj (fot. foter.com)
Zdania na temat pielęgnacji skóry małego dziecka zmieniają się nieustannie na przestrzeni lat, w zależności od opinii specjalisty czy producenta kosmetyków, co może przyprawić rodziców o mały zawrót głowy. Nawilżać czy oliwić skórę? Stosować nowoczesne emolienty czy metody tradycyjne? Poniżej kilka podpowiedzi.

Zdolności obronne skóry i jej zdolność do produkowania własnych substancji nawilżających i natłuszczających rozwijają się w ciągu pierwszych 2-3 lat życia dziecka. Dlatego stosowanie specjalnych kosmetyków dla nich w tym czasie jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Co dla skóry normalnej, a co dla wrażliwej?

Jeśli skóra naszego maluszka jest tzw. skórą normalną, czyli nie występują na niej problemy z suchością, podrażnieniami lub trądzikiem, to stosujemy kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji dzieci. Jeśli mamy w domu małego alergika z suchą i podrażnioną skórą sięgamy po specjalistyczne emolienty. Te do kąpieli czasem przypominają krochmal stosowany przez nasze babcie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać sposobu ich stosowania, według zaleceń producenta, ponieważ nadmierna ich ilość może zaszkodzić, podrażnić skórę, a kiepski skład zatkać pory. Co to oznacza w praktyce? Jeśli producent zaleca stosowanie 1 nakrętki emolientu do kąpieli na wanienkę wody, to nie wlewajmy dwukrotnie większej ilości, ponieważ skóra i tak ma ograniczone możliwości pochłaniania kosmetyków i przy ich nadmiarze może ulec podrażnieniu. Szukajmy produktów bez parafiny (INCI Paraffinum Liquidum), parabenów (INCI Methylparaben/Ethylparaben/Buthylparaben), zapachów (INCI Parfum) drażniących środków myjących (INCI SLES: Sodium Laureth Sulfate, SLS: Sodium Lauryl Sulfate) oraz innych, jak np. Methylisothiazolinone.  Warto wystrzegać się tradycyjnych mydeł w kostce, bo nawet te dla dzieci często mają zasadowe pH, co sprzyja wysuszaniu skóry.

Jaka częstotliwość pielęgnacji?

Okolice pieluszki przemywamy kilka razy dziennie, np. wodą z naparem roślinnym (zwykłej czarnej herbaty, tymianku, babki lancetowatej, a także rumianku, jeśli dziecko nie jest alergikiem). Możemy też stosować popularne i wygodne chusteczki nawilżane dla dzieci, zwracając uwagę na ich skład (unikamy wspomnianych substancji zapachowych i metylizotiazolinonu). Jeżeli chodzi o częstotliwość kąpieli małego dziecka, to codzienne mycie latem to jasna sprawa, zimą – nie jest konieczne. Specjaliści zalecają 15-minutową kąpiel dziecka co drugi dzień, czyli trzy razy w tygodniu. Szczególnie w przypadku problemów atopowych należy unikać codziennych, długich kąpieli.

 

*Autorka artykułu jest doktorem kosmetologii, prowadzi gabinet Kosmetologia praktyczna w Katowicach.

Kategoria: Zdrowie