Niebezpieczna gra „Niebieski wieloryb” dotarła na Śląsk

wtorek 21 marca 2017
 • Gra komputerowa "Blue whale challange" polega na wykonaniu 50 niebezpiecznych zadań (fot. foter.com)
  Gra komputerowa "Blue whale challange" polega na wykonaniu 50 niebezpiecznych zadań (fot. foter.com)
 • Niektóre zadania gry "Blue whale challange" polegają na samookaleczaniu (fot. foter.com)
  Niektóre zadania gry "Blue whale challange" polegają na samookaleczaniu (fot. foter.com)
 • Okaleczone przedramiona 15-letniego gliwiczanina (fot. KMP w Gliwicach)
  Okaleczone przedramiona 15-letniego gliwiczanina (fot. KMP w Gliwicach)
 • Gra "Niebieski wieloryb" jest bardzo niebezpieczna. Policjanci apelują, by zwracać uwagę na to, co dziecko ogląda w sieci (fot. wikipedia)
  Gra "Niebieski wieloryb" jest bardzo niebezpieczna. Policjanci apelują, by zwracać uwagę na to, co dziecko ogląda w sieci (fot. wikipedia)
Gra polega na wykonaniu, za namową tajemniczego „opiekuna”, 50 niebezpiecznych zadań. Dzieci okaleczają się, a nawet popełniają samobójstwa. Do tej pory 130 takich przypadków odnotowano w Europie, głównie w Rosji. Gra dotarła także do Polski - najpierw do Szczecina, gdzie troje uczniów dokonało samookaleczenia, a ostatnio w grę dał się wciągnąć 15-latek z Gliwic.

Gliwiccy policjanci otrzymali zgłoszenie od kuratora chłopaka, który powiadomił ich, że jego podopieczny dokonał samookaleczenia. Z głębokimi ranami ciętymi obu przedramion trafił do szpitala. Jak wstępnie ustalono, chłopiec wdał się w niebezpieczną grę, w której tajemniczy „opiekun” wydaje coraz to poważniejsze w skutkach polecenia. Zaczyna się od słuchania smutnej muzyki i oglądania depresyjnych filmów. Potem jest coraz bardziej niebezpiecznie. Samookaleczenie to jednak nie ostatni element „zabawy” – doświadczenia innych krajów wskazują, że na koniec „rozgrywki” dzieci popełniają samobójstwa. Policjanci zabezpieczyli tablet, którym posługiwał się nastolatek oraz złożyli wniosek o umieszczenie chłopca na obserwacji w jednym ze śląskich szpitali psychiatrycznych.

Policja apelujemy do rodziców, aby sprawdzali, czym w sieci zajmują się ich dzieci, jakie strony odwiedzają i z kim się komunikują. Psychologowie udowodnili, że niezwykle destrukcyjną dla psychiki najmłodszych jest zgoda rodziców na niereglamentowane przesiadywanie przed komputerem.

O tym, jak chronić psychikę dziecka przed negatywnym wpływem komputera, przeczytacie tutaj.

 

 

Kategoria: Wiadomości