Rowerowy maj - rusza wypożyczalnia rowerów i kampania społeczna

piątek 28 kwietnia 2017
  • W czterech lokalizacjach w Tychach staną stacje z rowerami do wypożyczenia (fot. mat. UM Tychy)
    W czterech lokalizacjach w Tychach staną stacje z rowerami do wypożyczenia (fot. mat. UM Tychy)
1 maja w Tychach rusza pilotażowy system samoobsługowych wypożyczalni rowerów. Do dyspozycji mieszkańców i turystów oddanych zostanie 40 rowerów. Maj to również inauguracja kampanii mającej na celu propagowanie dojeżdżanie rowerem do szkoły lub przedszkola.

Wypożyczalnia

Stacje Tyskiego Roweru znajdują się w kluczowych punktach miasta: przy Dworcu PKP, stacji Tychy Lodowisko, na Placu Baczyńskiego i na Paprocanach. Aby wypożyczyć rower wystarczy wejść na stronę www.tyskirower.pl, zarejestrować się, podając podstawowe dane osobowe, i wpłacić 10 zł opłaty inicjalnej. - To minimalna kwota, która umożliwia wypożyczenie roweru. Potrącane są z niej ewentualne opłaty, można ją również odzyskać po wyrejestrowaniu z systemu. Jednorazowa rejestracja umożliwia korzystanie z systemów Nextbike na całym świecie, w tym w 26 lokalizacjach w Polsce, m.in. w Pszczynie, Katowicach, Gliwicach, Opolu, Wrocławiu i Warszawie – wyjaśnia Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike Polska, operatora systemu.

Podjeżdżając do stacji rowerowej musimy w terminalu wpisać swój numer telefonu i kod PIN, który otrzymamy podczas rejestracji i numer wypożyczanego roweru. Można również skorzystać z dedykowanej i darmowej aplikacji Nextbike na urządzenia mobilne. Umożliwia ona wypożyczenie roweru m.in. poprzez zeskanowanie kodu QR. Wszystkie rowery są wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy, m.in. w przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), wodoodporne siodełko, szyfrowy zamek i koszyk do przewożenia toreb i pakunków.

- Rowery z miejskiej sieci będą także monitorowane, co z jednej strony pomoże ustrzec je przed kradzieżą czy wandalizmem, a z drugiej dostarczy cennych danych o tym jak często mieszkańcy z nich korzystają, jak długo i daleko podróżują. To mogą być bardzo ciekawe dane,  choć już teraz widzimy, że wzorem innych europejskich miast coraz częściej wybieramy ten rodzaj transportu -  mówi Michał Kasperczyk, radny miasta Tychy, członek zespołu ds. ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego w Tychach.

Tyski Rower to program pilotażowy, jednak jeśli takie rozwiązanie spodoba się mieszkańcom Tychów, miasto rozważy rozbudowę systemu. W tym roku koszt przedsięwzięcia wyniesie 150 tys. zł.

Rowerowy Maj

1 maja w Tychach rusza także kampania „Rowerowy Maj” . To projekt ogólnopolski, zainaugurowany w Gdańsku w 2014 r. Czwarta edycja kampanii spotkała się z odzewem 21 miejscowości w całej Polsce. W Tychach wdrażana jest po raz pierwszy – pilotażowo – w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Jaroszowicach. - Szacujemy, że w maju 512 pracowników i uczniów placówki, nie licząc rodziców odprowadzających dzieci do szkoły czy przedszkola, może zmienić środek transportu na rower. Zachęcenie dzieci do jazdy rowerem oraz regularnego dojeżdżania nim do szkoły lub przedszkola jest głównym celem kampanii. Chcemy promować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną, bo już minimalna dawka codziennego ruchu sprawia, że dzieci sprawniej myślą, są w lepszym nastroju i kondycji zdrowotnej, poprawia się też ich odporność na infekcje – mówi Katarzyna Palka – miejski koordynator kampanii „Rowerowy Maj” w Tychach.

Projekt zorganizowany jest na zasadach rywalizacji. Zabawa trwa cały miesiąc (4-31 maja), a rywalizacja toczy się na poziomie indywidualnym i międzyklasowym (grupowym). Każdy uczeń lub przedszkolak, który przyjedzie do szkoły na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach otrzymuje punkt dokumentowany naklejkami – jeden w rywalizacji indywidualnej oraz jeden dla swojej klasy lub grupy. Zwycięzcy otrzymają nagrody w postaci akcesoriów przydatnych do jazdy na rowerze, wejściówkę do Parku Wodnego w Tychach dla siebie i opiekuna, a nawet rower.

Kategoria: Wiadomości