Supernowoczesny Plac Zdrowia i Zabawy powstał dzięki youtuberowi

środa 14 czerwca 2017
  • Pieniądze na plac zabaw, który stanął przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka zostały zebrane w ciągu jednej doby (fot. mat. prasowe)
    Pieniądze na plac zabaw, który stanął przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka zostały zebrane w ciągu jednej doby (fot. mat. prasowe)
Karuzela i huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich, stolik sensoryczny czy platforma do balansowania to tylko część z urządzeń, które znajdą się na jednym z najnowocześniejszych w Polsce integracyjnych placów zabaw. Powstał on w Katowicach dzięki zaangażowaniu popularnego youtubera ReZigiusza.

Plac Zdrowia i Zabawy powstał przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Na powierzchni około 660 metrów kwadratowych stanęło kilkanaście urządzeń, z których mogą korzystać zarówno dzieci pełnosprawne, jak i te z ograniczoną sprawnością. Na placu znajdują się m. in. urządzenie integracyjne z podjazdami dla wózków inwalidzkich, zjeżdżalniami i drabinkami, stolik sensoryczny, platforma do balansowania oraz karuzela i huśtawka dla dzieci na wózkach. Przygotowano również atrakcje dla najmłodszych pacjentów - kiwaki i bezpieczne huśtawki. Dzieci mogą rysować na tablicy i bawić się zestawem muzycznym. Cały teren jest ogrodzony, ma też bezpieczną nawierzchnię.

Dr Tomasz Łosień z Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej GCZG, podkreśla, że zabawa na rehabilitacyjnym placu to uzupełnienie i przedłużenie terapii prowadzonej w szpitalu. - Nasi podopieczni będą mogli tu w praktyce zastosować i wykorzystać wszystko to, co zdobyli podczas kompleksowej terapii neurorozwojowej, neurologicznej, psychologicznej, logopedycznej oraz terapii zajęciowej. Plac ten ma za zadanie pobudzić w formie zabawowej małą i dużą motorykę, a także zmysły słuchu, wzroku i dotyku. Korzystnie wpływa też na wydolność fizyczną naszych pacjentów - mówi dr Łosień.

Inwestycja kosztowała ponad 320 tys. zł. Cała kwota zebrana została w zaledwie 24 godziny, 1 czerwca, przez popularnego youtubera ReZigiusza podczas internetowej akcji ReZimy Dobrem. ReZigiusz cały dochód z gadżetów, wystawianych w swoim sklepie internetowym przeznaczył na rzecz GCZD. - Rozpiera mnie ogromna duma, gdy widzę efekty naszej wspólnej akcji. Gdyby nie olbrzymie wsparcie ludzi, nie byłbym w stanie sam tego osiągnąć. Ten plac pomoże podopiecznym szpitala w rehabilitacji i szybszym powrocie do pełni sił - mówi ReZigiusz.

Wykonawcą inwestycji była chorzowska firma Saternus Distribution.

Kategoria: Aktywna rekreacja