Półkolonie z Pracownią Smaku

sobota 24 czerwca 2017
  • Kulinarne kolonie w Pracowni Smaku to zajęcia pod okiem najlepszych kucharzy (fot. mat. Pracownia Smaku)
    Kulinarne kolonie w Pracowni Smaku to zajęcia pod okiem najlepszych kucharzy (fot. mat. Pracownia Smaku)
Wakacje to czas podróży. Kto ma ochotę poznać kuchnie świata i życie prawdziwego kucharza musi wyruszyć w podróż do… Pracowni Smaku.

Lipcowa kulinarna przygoda pod wodzą Agnieszki Jasińskiej, finalistki Hell's Kitchen, to propozycja dla wszystkich małych smakoszy w wieku 9-14 lat.

W dniach 17-21 lipca uczestnicy półkolonii poznawać będą tajemnice kuchni świata przygotowując typowe dla danego regionu dania (Francja, Japonia, Włochy, USA, Polska). Ponadto każdy dzień rozpocznie się od wspólnego przygotowania orzeźwiającej lemoniady albo soku, a zakończy pysznym zdrowym deserem i filmem pozostającym w tematyce kulinarnej.

Wszyscy, którzy lubią gotować, zdobędą nowe kulinarne umiejętności. Dopełnieniem gotowania będą smaczne degustacje i kulinarne ciekawostki z całego świata. Czym różni się duszenie od smażenia, powidła od dżemu i z czym się je curry, szafran i kardamon? Po wakacjach będziecie mogli przygotować pyszny posiłek dla przyjaciół i wyśmienity deser! Na zakończenie turnusu każde dziecko otrzyma swoją własną drewnianą łyżkę Małego Kucharza i prawdziwą czapkę budyniówkę.

Każdego dnia zajęcia odbywać się będą w godz. 10-14 (możliwość przyprowadzenia dziecka o 9 i odbioru o 15). Cena turnusu: 500zł.

Zapisy: http://pracowniasmaku.com.pl/warsztaty-otwarte/.

Na hasło „silesiadzieci” otrzymacie 10% zniżki!

Kategoria: Warsztaty