Powstanie strefa aktywności z hamakami, boiskami i huśtawkami

czwartek 29 czerwca 2017
  • Budowa strefy aktywności rozpocznie się wiosną 2018 roku (fot. mat. prasowe)
    Budowa strefy aktywności rozpocznie się wiosną 2018 roku (fot. mat. prasowe)
Wieloosobowe hamaki, huśtawki, boiska do piłki nożnej i koszykówki to atrakcje, które pojawią się w wielofunkcyjnej strefie aktywności na terenie chorzowskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Skwer ma służyć zarówno studentom, jak i mieszkańcom w każdym wieku.

Wielofunkcyjna strefa aktywności powstanie w sąsiedztwie Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych przy ul. 75 Pułku Piechoty w Chorzowie. Strefę na zlecenie UŚ oraz Urzędu Miejskiego zaprojektowała pracownia SLAS Architekci z Katowic. Jej zadaniem było zmieścić na skwerze zarówno miejsca, które będą służyć studentom, np. hamaki, drewniane leżaki czy stołówkę pod chmurką, jak i te, które przyciągną dzieci z rodzicami i dziadkami.

- Nie chcemy przypisywać poszczególnym miejscom jednoznacznych funkcji, wskazywać, że ta przestrzeń jest dla studentów, a ta dla seniorów, że tutaj należy siedzieć spokojnie, a tam można poszaleć. Strefa ma być miejscem całkowitej swobody - mówi Aleksander Bednarski ze SLAS Architekci. Na terenie plenerowej stołówki całe rodziny będą mogły zatem urządzić piknik, nieopodal pojawi się ścianka wspinaczkowa i zjeżdżalnia. Wszystko zostanie wykonane z naturalnych materiałów, jak beton, stal ocynkowana i drewno. Kiedy dzieci będą się bawić, dorośli mogą posiedzieć na ławkach lub fantazyjnych siedziskach.

Na terenie strefy zostaną posadzone ozdobne jabłonie i wiśnie, a także berberysy, rozplenice, tawuła japońska, lawenda, wrzosy i wrzośce. Jeden lub dwa klomby pozostaną do dyspozycji seniorów, którzy będą mogli tam uprawiać wybrane przez siebie gatunki roślin.

Strefa będzie kosztować około milion złotych. Po 300 tys. na inwestycję wyłożą UŚ i chorzowski Urząd Miejski. Pozostałą sumę uczelnia ma nadzieję pozyskać z Ministerstwa Sportu i Turystyki, ale nawet, jeśli nie uzyska dotacji, budowa strefy rozpocznie się na wiosnę.

Kategoria: Wiadomości