Ekorodzicielstwo to zdrowie i oszczędność

sobota 5 września 2015
 • Orzechy piorące (fot. materiały prasowe)
  Orzechy piorące (fot. materiały prasowe)
Noszą niemowlęta w chustach, wielorazowe pieluchy bambusowe piorą w orzechach, a zabawki robią z tektury. Za sprawą celebrytek, takich jak Reni Jusis, ekorodziców jest coraz więcej.

Marta Piszczyk z Katowic jest mamą półrocznego Jeremiasza. Od dziesięciu lat, podobnie jak jej mąż Jarek, jest wegetarianką, sama wypieka chleb, odzież kupuje w second-handach. Gdy zaszła w ciążę, naturalne było dla niej, że także dziecko będzie wychowywać w sposób eko. - Ekologiczny styl życia służy zdrowiu rodziny tu i teraz, ale też procentuje na przyszłość, bo dbając o środowisko, zapewniamy sobie życie w czystszym świecie - mówi Marta. Chciała, by jej syn od pierwszych chwil wychowywany był w sposób bliski naturze, dlatego marzył jej się poród w domu. Niestety, komplikacje w ciąży zmusiły ją do porodu w szpitalu. Zaraz po powrocie Marta zaczęła jednak wcielać w życie swój plan. Po pierwsze: nie kupiła Jeremkowi łóżeczka. - Dla małego dziecka ważna jest bliskość rodziców, dająca mu poczucie bezpieczeństwa. Powinno spać z rodzicami, jak długo będzie potrzebowało. Zazwyczaj trwa to minimum dwa lata - tłumaczy Marta. Z tego samego powodu zamiast wózka, kupiła chustę, w której nosi syna ze sobą. Nie używa również innych akcesoriów, które większości mam wydają się niezbędne: jednorazowych pieluch czy detergentów do prania. - Wiele koleżanek pytało, czy nie szkoda mi czasu na pranie pieluch i czy nie żal mi dziecka, które, nieprzewinięte natychmiast, ma w nich bardziej mokro, niż w pampersach. Jednak współczesne wielorazówki to nie popularna tetra, ale np. nowoczesne, chłonne pieluszki z wkładkami z bambusa. Są kolorowe i nie trzeba ich prasować. Piorę je w pralce z orzechami indyjskimi i olejkiem z drzewa herbacianego. Zamiast nich można też używać kul piorących lub ekologicznego proszku - informuje Marta. Dla niej nielogiczne jest używanie pampersów za 100 zł miesięcznie. - 20 sztuk pieluszek wielorazowych i 40 wymiennych wkładek to koszt 700 zł, na orzechy wydaję około 50 zł rocznie - dodaje.

Ekofanaberia czy logiczna oszczędność?

Jej zdaniem, ekorodzicielstwo, choć powszechnie uważane za drogą fanaberię, jest rodzicielstwem oszczędnym. Matki nie muszą płacić za mleko modyfikowane, bo karmią piersią, gotują domowe obiadki z ekologicznych warzyw, zamiast kupować dania w słoiczkach. Przez pierwsze tygodnie życia Jeremka Marta nie używała do jego pielęgnacji kosmetyków. Do kąpieli dolewała swojego mleka, zamiast zasypki używała mąki ziemniaczanej, a zamiast oliwki - oliwy z oliwek. Teraz wprowadza eko-kosmetyki. Ekologiczne kupuje też zabawki - drewniane, kartonowe, szmacianki. Część robi sama, w myśl, że to, co wykonane własnoręcznie, jest unikalne i ma duszę. Ekorodzicielstwo, mimo wielu zalet, budzi jednak kontrowersje. Z krytyką spotyka się nie tylko sypianie z dziećmi (zdaniem części specjalistów, może prowadzić do przyduszenia noworodka przez rodzica). Ekomamy są krytykowane również za unikanie szczepienia dzieci i odwiedzania z nimi lekarzy. Wolą medycynę naturalną i homeopatię. Marta uważa, że do ekorodzicielstwa, zniechęca ludzi coś innego. - Rezygnacja ze  szczepień czy antybiotyków to indywidualny wybór i odpowiedzialność każdego rodzica. Większym problemem jest mała dostępność artykułów ekologicznych w sklepach. Trzeba się za nimi najeździć lub zamawiać przez internet. Wielu nie ma na to czasu. Ale to też idea bycia eko: zwolnij tempo życia, kupuj świadomie, poświęć sobie i swojej rodzinie więcej uwagi - mówi Marta.

Gdzie ekorodzice robią zakupy na Śląsku?

 • BeNatural
  Katowice, ul. Mielęckiego 3
  Duży wybór pieluszek wielorazowych i jednorazowych, ale biodegradowalnych. W ofercie także chusty do noszenia niemowląt, ręcznie szyte buciki, ekologiczne kosmetyki dla mamy i dziecka, naturalne obiadki, kaszki, soki, słodycze, ekologiczne zabawki, smoczki z naturalnego kauczuku, a nawet wisiorki dla mam i gryzaki dla dzieci w jednym.
 • Vitanalis
  Katowice ul. Wojciecha 5
  W sprzedaży są orzechy piorące, naturalne kosmetyki oraz preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dzieci.
 • Organic Farmy Zdrowia
  Katowice, ul. Chorzowska 107 (Silesia City Center)\Katowice, ul. 3 Maja 30 (Galeria Katowicka)
  W ofercie jest ekologiczne mleko w proszku, dania w słoiczkach, kaszki, biodegradowalne pieluchy wielorazowe, naturalne kosmetyki i detergenty do prania.
 • Wega
  Gliwice, ul. Raciborska 1
  Do kupienia są biodegradowalne pieluszki jednorazowe, bio-mleko w proszku, kaszki, ekologiczne dania w słoiczkach, naturalne kosmetyki i detergenty do prania ubrań niemowlęcych. W sklepie zamówić można warzywa, owoce i nabiał z gospodarstwa ekologicznego w Sierotach do przygotowania zdrowych domowych obiadków.
 • Fresh&Eco
  Chorzów, ul. 3 Maja 53
  Ekologiczne kaszki i obiadki w słoiczkach, kosmetyki i detergenty do prania pieluszek.
 • Ekokoziołek
  Rybnik, ul. Kościelna 7
  Rydułtowy, ul. Plebiscytowa 20
  W ofercie są ekologiczne kaszki i lekarstwa medycyny naturalnej: ziołowe syropy, tabletki i preparaty na odporność.
 • Vege Świat
  Bielsko-Biała, ul. Wyzwolenia 7
  Kupić tu można ekologiczne kaszki, obiadki i herbatki ziołowe, orzechy piorące, naturalne kosmetyki i detergenty.
 • Planeta Z
  Piekary Śląskie, ul. Roździeńskiego 2
  Ekologiczne zabawki, chodziki, jeździki i bujaczki z drewna kauczukowego, malowane nietoksycznymi farbami i lakierami, opakowane w kartony z recyklingu. W zamian za każde drzewo, wycięte do produkcji zabawek, sadzone są dwa nowe. Zamówienia należy składać przez internet: www.planetaz.pl, ale istnieje możliwość odbioru osobistego w siedzibie firmy.
 • BioBazar
  Katowice, ul. Bracka 20
  W każdą środę w godz. 9-17 i sobotę w godz. 7.30-15 można tu kupić certyfikowane, ekologiczne warzywa, owoce, miody, mięso, wędliny, a także naturalne kosmetyki.