Ciąża a ospa wietrzna

poniedziałek 24 lipca 2017
  • Czy ospa jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży? (fot. pixabay)
    Czy ospa jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży? (fot. pixabay)
Czy ospa jest niebezpieczna dla płodu? Jak się przed nią chronić? Na pytania czytelniczki związane z chorobami zakaźnymi w okresie ciąży odpowiada nasz ekspert – Tomasz Ślęczka lekarz ginekolog, współwłaściciel i dyrektor ds. lecznictwa prywatnego szpitala ginekologiczno-położniczego w Katowicach Łubinowa 3.

Pani Anna z Raciborza napisała:

Gdy byłam w trzecim trymestrze ciąży jeden z domowników zachorował na ospę. Najadłam się strachu, bo nie przechodziłam tej choroby. Potem dowiedziałam się od lekarza prowadzącego ciążę, że komplikacje w trzecim trymestrze nie są niebezpieczne. Wkrótce będziemy starać się o kolejne dziecko. Proszę mi powiedzieć, kiedy ospa jest niebezpieczna dla mnie lub dziecka i czy warto przed ciążą zaszczepić się na tę chorobę? 

Odpowiedź:

Ospa, jak każda choroba wirusowa, jest niebezpieczna dla pierwszego trymestru ciąży. Może prowadzić do poronienia lub wad płodu wywołanych stanem zapalnym. W okresie późniejszym nie stanowi większego zagrożenia. Można rozważyć szczepienie ochronne, ale trzeba pamiętać, że każda szczepionka może powodować reakcje poszczepienne. Zależy to od czasu, który upłynie od szczepienia do zajścia w ciążę. Można najpierw wykonać badanie poziomu przeciwciał, ponieważ część osób przechodzi ospę w formie bezobjawowej i nabiera odporności.

*Ginekolog, dyrektor ds. medycznych Szpitala Gin.-Poł. w Katowicach Łubinowa 3. www.narodziny.com.pl.

Kategoria: Porady ekspertów