Jak przygotować dziecko do przedszkola?

sobota 12 sierpnia 2017
  • Na warsztatach w Miś Kuleczka Świadome Rodzicielstwo dowiecie się jak pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu (fot. mat. Miś Kuleczka)
    Na warsztatach w Miś Kuleczka Świadome Rodzicielstwo dowiecie się jak pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu (fot. mat. Miś Kuleczka)
Macie dziecko i przychodzi ten moment, w którym zastanawiacie się, czy posłać je do przedszkola. Szukacie opinii na forach, czytacie broszury dotyczące poszczególnych placówek. W końcu podejmujecie tę ważną decyzję, ale w głowie pojawiają się kolejne wątpliwości związane z adaptacją dziecka w nowym miejscu.

Cytując za Agnieszką Stein – rzadko jest tak, że dziecko nie jest w ogóle gotowe na pójście do przedszkola. Nieraz może wydawać się, że korzystanie z pieluch czy spanie z rodzicami będzie problemem. Niektóre placówki wymagają od maluchów, aby korzystały już z toalety, jednak jest to kwestia indywidualna i warto o to dopytać.

Ważna jest komunikacja

Prawdą jest, że dzieciom, które potrafią prosić o pomoc jest łatwiej wejść w przedszkolne życie. Poza domem nie każdy dorosły doskonale rozumie dziecko, stąd może pojawić się problem z komunikacją, a co za tym idzie: stres. Dlatego maluch powinien być gotowy na przyjęcie pomocy od innego dorosłego niż rodzica. Na początku może być to jedna, konkretna przedszkolanka. Jednak nawet to pozwoli dziecku poczuć się swobodniej w nowym otoczeniu. Należy też wziąć pod uwagę, że dwu-, trzylatki potrzebują więcej czasu na adaptację niż trzy-, czterolatki. Ta pierwsza grupa nieraz idzie do przedszkola w okresie kryzysu separacyjnego, kiedy chciałyby pójść za rodzicem nawet do toalety.

Gotowość rodziców

Nie tylko dziecko musi być gotowe, ale też rodzice. Najważniejsze, aby para porozmawiała na temat wyboru przedszkola, swoich potrzeb oraz o rozstaniu się z dzieckiem. Kiedy będą mieli pewność, że wybrali dobrą placówkę, w której ich pociesze będzie dobrze, warto, aby porozmawiali z przedszkolankami. Dzięki temu będą czuli się pewniej i zdobędą więcej zaufania do przedszkola.

Poza tym rodzice muszą pamiętać o rozróżnieniu swoich potrzeb od potrzeb dziecka. Nieraz zdarza się, że dziecko jest szybciej gotowe do rozpoczęcia życia w przedszkolu niż rodzice, którzy martwią się o swoją pociechę.

Co zrobić przed pierwszym dniem?

Warto odwiedzić razem z dzieckiem placówkę przedszkola do której będzie uczęszczać. Dzięki temu będzie mogło zobaczyć sale, poznać panie przedszkolanki, a także pobawić się z innymi dziećmi, ale bez presji, że musi tam zostać. Ważnym jest zadbanie o wyprawkę przedszkolną – wygodne ubrania, które mogą się pobrudzić; materiały plastyczny; buty na zmianę itp.

Daj dziecku trochę czasu

Najważniejsze, aby pamiętać, że proces adaptacji potrzebuje czasu. Warto zadbać o to, aby pierwszego dnia przedszkola być dostępnym w domu, a czasami nawet czekać w placówce. Dziecko na samym początku może być niechętne do spędzania dłuższego czasu w przedszkolu i szybko zechce wracać do domu. Czas na przyzwyczajenie może być różny w przypadku każdego dziecka. Stąd rodzic przez pierwszy miesiąc uczęszczania dziecka do przedszkola powinien być „pod ręką”, czy to na terenie przedszkola, w domu albo w pracy z której może w każdej chwili wyjść. Najważniejsze jednak jest bycie otwartym na komunikaty dziecka – przyjmowanie jego emocji, czy to negatywnych czy pozytywnych na temat nowego środowiska. Dzięki temu adaptacja będzie przebiegała o wiele lepiej. Dobrze wiedzieć, że mówienie NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ i inne formy zaprzeczania uczuciom dziecka nie pomagają, a wręcz nasilają jego strach.

Jeśli zadajesz sobie pytania jak skutecznie wspierać sięgnij po książkę "Akcja adaptacja" Agnieszki Stein.

Kategoria: Warsztaty