Urodziło się pierwsze dziecko z silikonowego łona

środa 20 września 2017
  • AneVivo to nowoczesna metoda będąca nadzieją dla wielu rodziców (fot. pixabay)
    AneVivo to nowoczesna metoda będąca nadzieją dla wielu rodziców (fot. pixabay)
W chwili narodzin Blanka ważyła 3300 gramów i mierzyła 58 cm. Dostała 10 punktów w skali Apgar. Zdrowa i silna dziewczynka to pierwsze w Polsce dziecko, które przyszło na świat dzięki AneVivo, nowatorskiej metodzie wspomagania rozrodu, alternatywnej do in vitro.

Blanka urodziła się dwa miesiące temu, ale katowicka klinika Gyncentum poinformowała o tym niezwykłym zdarzeniu dopiero we wtorek. Dziewczynka jest pierwszym w Polsce dzieckiem, które poczęło się dzięki metodzie AneVivo. Gyncentrum jest jedyną w Polsce kliniką, która od zeszłego roku oferuje tę metodę parom niemogącym doczekać się potomstwa. Na świecie AneVivo jest dostępne jeszcze tylko w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Rodzice Blanki, zanim skorzystali z AneVivo długo bezskutecznie starali się o dziecko. - Korzystaliśmy z innych metod leczenia niepłodności, które niestety nie zakończyły się powodzeniem. W związku z tym informację o nowej metodzie przyjęliśmy z nadzieją i bez wahania postanowiliśmy z niej skorzystać - mówi pani Natalia, świeżo upieczona mama. Ciąża przebiegła prawidłowo, a poród odbył się siłami natury. Nietypowe było tylko poczęcie. W macicy pani Natalii lekarz umieścił niewielką, silikonową kapsułkę, nazywaną potocznie silikonowym łonem, która wypełniona została męskimi i żeńskimi komórkami rozrodczymi. Dzięki tysiącom mikrodzirurek, którymi pokryta była kapsułka, wnikały do niej naturalne substancje odżywcze, stymulując połączenie się komórek i rozwój zarodków. Po 24 godzinach pojemniczek z zarodkami został wyjęty z ciała kobiety, a następnie embriony przeniesiono do macicy. AneVivo to metoda, która uchodzi za rozwiązanie bardziej naturalne, niż in vitro. Nie bez znaczenia jest także aspekt psychologiczny oraz redukcja stresu u pacjentki. - Dla wielu par bardzo istotnym jest, aby do zapłodnienia dochodziło w ciele matki, a nie w laboratorium. Daje im to poczucie, że od pierwszych chwil poczęcia zacieśniają więź z rozwijającym się zarodkiem - podkreśla dr n. med. Dariusz Mercik z Gyncentrum.

AneVivo zostało opracowane przez szwajcarską firmę biotechnologiczną Anecova przy wsparciu naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie. Przy jej powstaniu korzystano z rozwiązań zapożyczonych z branży elektronicznej oraz zegarmistrzowskiej, co pozwoliło osiągnąć wysoką precyzję procedury.

Pierwsze dziecko, poczęte dzięki AneVivo urodziło się w maju zeszłego roku w hiszpańskim Bilbao. Od tego czasu w Europie urodziło się już ponad 50 dzieci poczętych przy wsparciu Anevivio. Już po narodzinach Blanki na świat przyszło sześcioro dzieci, których rodzice zdecydowali się na skorzystanie z AneVivo w Katowicach. Tym samym klinika osiągnęła 50-procentową skuteczność w leczeniu niepłodności z zastosowaniem tej metody.

Kategoria: Wiadomości