Animacja uczy, jak być dobrym rodzicem
Film trwa zaledwie trzy i pół minuty, ale jest bardzo wymowny. Jego bohaterem jest Robert, o którym opowiada głos zza kadru. Widzowie dowiadują się, że Robert zawsze mógł liczyć na uwagę i zaangażowanie rodziców oraz czuł ich wsparcie, gdy przeżywał różne emocje. Rodzice zachęcali Roberta, by doświadczał małych i dużych przygód poza domem. Dzięki temu chłopiec wyrósł na samodzielnego i otwartego człowieka. To jednak tylko jedna z wersji historii Roberta. Jego życie mogło potoczyć się inaczej.
Drugi wariant historii zakłada, że mama Roberta jest nadopiekuńcza. Zamartwia się, gdy chłopiec chce się bawić poza domem i odkrywać świat. Strofuje go: „Nie dotykaj, bo się ubrudzisz, uderzysz, spocisz, rozchorujesz...”. W chłopcu rodzi się niepewność i lęk.
Jest i trzecia wersja historii, w której tata Roberta nie zwraca na niego uwagi, gdy ten chce się z nim bawić klockami. Podsuwa mu tablet, żeby mieć święty spokój. Chłopiec czuje się mało wartościowy i zły.
Autorem animacji jest Marcin Nowrotek, który przygotował ją na zamówienie stowarzyszenia Moc Wsparcia oraz Urzędu Miejskiego w Czeladzi jako element kampanii społecznej. - Widzowie mogą w filmie odnaleźć przestrzeń, by porównać własne doświadczenia z historią Roberta i jego rodziców. Konstrukcja filmu, spokojna narracja, efekty dźwiękowe i wysoka jakość animacji zachęcają do refleksji i niejako między wierszami dostarczają wiedzy, która może być pomocna obecnym i przyszłym rodzicom w pogłębianiu bliskości z dzieckiem i odnalezieniu własnej rodzicielskiej „Wielkiej Mocy” - mówi Adrian Drdzeń, koordynator kampanii. Jej inauguracja, której głównym punktem była premiera animacji, odbyła się w sobotę w kinie, działającym od początku września w czeladzkiej Kopalni Kultury.
Oprócz filmu, elementami kampanii będą realizowane od listopada bezpłatne warsztaty, zajęcia rozwojowe i konsultacje indywidualne dla rodziców oraz kreatywne spotkania dla najmłodszych w ramach Czeladzkiej Akademii Rodzica. - Chcemy zwrócić uwagę na to, iż bycie rodzicem to trudny proces, ale jest wiele dróg, które mogą służyć poprawie jakości relacji rodzic-dziecko i wspieraniu rozwoju malucha. Rodzicielstwa co prawda nie można się nauczyć, ale możemy sprawić, żeby było ono bardziej świadome i mądre - mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.
Animację można zobaczyć w tradycyjnych mediach ogólnopolskich i lokalnych oraz w mediach społecznościowych, a także na stronie www.wielkamoc.eu.
Zobacz także

Rozpoczął się rok szkolny, plany lekcji zostały już ustalone, przyszedł czas na znalezienie ciekawych zajęć dodatkowych dla pociechy. Postanowiliśmy Wam to ułatwić i zebrać w jednym miejscu najatrakcyjniejsze, według nas, oferty z województwa śląskiego. Znajdują się wśród nich zarówno warsztaty rozwijające umysł, wyobraźnię czy zdolności manualne, jak i zajęcia sportowe - niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka oraz kulinarne - rozwijające zmysł smaku, świadomość żywieniową oraz kreatywność.