Poród w domu. Ile kosztuje? Jak się do niego przygotować?

wtorek 3 kwietnia 2018
  • O porodzie domowym pisze położna z wieloletnim doświadczeniem (fot. pixabay)
    O porodzie domowym pisze położna z wieloletnim doświadczeniem (fot. pixabay)
"Marzy mi się poród w domu. To dopiero pierwszy trymestr, ale oglądałam wiele zdjęć z porodów domowych i chcę, żeby moje dziecko przyszło na świat w rodzinnych, intymnych warunkach" - napisała do nas pani Paula z Rudy Śląskiej. Jak przygotować się do porodu w domu? Kto powinien przy nim być i ile to kosztuje? Odpowiada dyplomowana położna Danuta Przybyłko.

Pani Paula z Rudy Śląskie pisze:

Marzy mi się poród w domu. To dopiero pierwszy trymestr, ale oglądałam wiele zdjęć z porodów domowych i chcę, żeby moje dziecko przyszło na świat w rodzinnych, intymnych warunkach (oczywiście, o ile pozwoli na to nasz stan zdrowia). Zakładając, że dotrwamy do rozwiązania w pełnym zdrowiu - jak od strony technicznej wygląda przygotowanie do takiego porodu, czy każda położna odbiera porody domowe? Czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi kosztami lub zakupami? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Poród w domu może planować tylko zdrowa kobieta, której ciąża przebiega prawidłowo. Kwalifikacji do porodu domowego dokonuje położna na podstawie wywiadu dotyczącego stanu zdrowia przyszłej mamy, przebiegu obecnej ciąży oraz motywacji kobiety i osób, które miałyby jej towarzyszyć. Kobieta decydująca się na poród domowy powinna dobrze poznać samą siebie, swoje dziecko oraz fizjologię porodu i mieć pewność, że takie rozwiązanie daje jej pełne poczucie bezpieczeństwa.

Przygotowując się do porodu w domu w pierwszej kolejności należy znaleźć położną, która przyjmie poród. Warto skontaktować się z fundacją Rodzić po Ludzku, która pomoże znaleźć położą mającą odpowiednie doświadczenie w przyjmowaniu porodów domowych.

W trakcie porodu niezbędne będą m.in: podkłady medyczne, duże podpaski, kilka ręczników frotte, pieluchy tetrowe lub flanelowe, miska na łożysko, jałowe gaziki, ręczniki papierowe czy worek na odpady. Położna przywiezie ze sobą sprzęt medyczny i potrzebne leki. Warto przygotować spakowaną torbę do szpitala, która nagle może okazać się niezbędna i zadbać o sprawny samochód.

Po narodzinach położna wystawi niezbędne dokumenty: zaświadczenie o urodzeniu dziecka potrzebne do rejestracji w USC, książeczkę zdrowia dziecka, kartę uodpornienia i książeczkę szczepień oraz zaświadczenie dla pracodawcy o urodzeniu dziecka. Warto przed planowanym porodem domowym nawiązać kontakt z położną środowiskową, a po porodzie poinformować ją o narodzinach dziecka.

Noworodek narodzony w szpitalu przechodzi szereg badań, o które należy zadbać również w domowych warunkach. Przed porodem warto zamówić wizytę domową neonatologa lub pediatry, ponieważ noworodek po porodzie powinien być zbadany przez lekarza. Ważne jest też pobranie testów przesiewowych, które może pobrać położna. Warto pomyśleć o szczepieniu noworodka na żółtaczkę i BCG. W tym celu należy zgłosić się do najbliższej przychodni lub poinformować o chęci zaszczepienia położną przyjmującą poród.

Porody domowe w Polsce nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszty porodu domowego to około 2500 zł. Obejmują one konsultacje położnej w okresie ciąży, przyjęcie porodu i konsultację w pierwszych dniach po porodzie.

 

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Porady ekspertów