Miuosh, Draga, Konior - zapozowali do kalendarza pomagając dzieciom

poniedziałek 23 października 2017
  • Miuosh na sesji zdjęciowej do kalendarza dla Domu Aniołów Stróżów (fot. mat. organizatora)
    Miuosh na sesji zdjęciowej do kalendarza dla Domu Aniołów Stróżów (fot. mat. organizatora)
  • Fragment okładki kalendarza dla Domu Aniołów Stróżów (fot.mat. organizatora)
    Fragment okładki kalendarza dla Domu Aniołów Stróżów (fot.mat. organizatora)
Projekt „Pasja. Prestiż. Potencjał. Katowice – miasto ludzi wolnych” to charytatywny projekt, z którego dochód w całości przekazany zostanie na Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów. 12 portretów znanych mieszkańców Katowic posłuży do stworzenia niezwykłego kalendarza.

Projekt „Pasja. Prestiż. Potencjał. Katowice – miasto ludzi wolnych” to projekt, w ramach którego powstało 12 portretów realizowanych w przestrzeni miasta. Na jego kartach wystąpili znani mieszkańcy miasta, autorytety, ale też młode talenty i ludzie zaangażowani w tworzenie miasta: Sonia Draga, Anna Dudzińska, Iwona Sosnowska–Wieczorek, Monika Bajka, Miuosh, Robert Talarczyk, Tomasz Konior, Grzegorz Chudy, prof. Tadeusz Sławek, prof. Krzysztof Sodowski, prof. Eugeniusz Knapik, twórcy marki On Lemon oraz gościnnie Olivier Janiak.  

W najważniejszych miejscach Katowic

Twórcy opowiedzieli historię miasta, któremu "przeszczepiono serce". To już nie to samo miejsce, co kilkanaście lat temu. Katowicka architektura to innowacyjność i nowoczesność, jak np. NOSPR, gdzie na sali koncertowej wystąpił architekt tego miejsca Tomasz Konior. To także prestiżowe miejsca przyciągające nie tylko krajowy biznes, jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie pozowała prezes wydawnictwa Sonia Draga. W kalendarzu nie zabrakło też miejsc, które się nie zmieniają, jak dzielnica Załęże. Tu w wyjątkowej sesji wystąpił muzyk Miuosh. Towarzyszyły mu dzieci – podopieczni Domu Aniołów Stróżów. To dla dzieci, którymi opiekuje się stowarzyszenie, wystąpili goście, a twórcy projektu pracowali pro bono. Wszystkich zaraziła niezwykła idea, jaka przyświeca pracy dla dzieci.

Dają nie rybę, a wędkę

Misją Aniołów jest obecność w dzielnicach pogórniczych, pohutniczych, gdzie społeczności słabo poradziły sobie z transformacją, z przemianami gospodarczymi. - To są dzieci z rodzin ubogich, niewykształconych, żyjących w bardzo trudnych warunkach socjalnych. W tych rodzinach jest mnóstwo problemów, konfliktów, napięć, uzależnień. Od samego początku sporo oferujemy, ale też oczekujemy zaangażowania. Dzieci razem z nami sprzątają, razem przygotowujemy posiłki. Jeśli potrzebują plecaka do szkoły lub marzą o kurtce, to mówimy: ok, ale jak chcesz na to zapracować? Oczywiście łatwiej by nam było im to dać, ale wtedy niczego ich nie nauczymy. Nie chodzi o to, by było łatwo, ale by było możliwe – tłumaczy prezeska stowarzyszenia Monika Bajka. Dom Aniołów Stróżów uczy swoich podopiecznych, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych, pomaga im rozwijać talenty i umiejętności, by w przyszłości zaprocentowały one nie tylko godną sytuacją życiową i materialną, ale również budowały zdrowe poczucie wartości i pewność siebie u podopiecznych.

By wciąż dodawali dzieciom skrzydeł

- Priorytet jest taki, żeby zebrać jak najwięcej środków dla Aniołów, żeby w kolejnym roku stowarzyszenie nadal pomagało i dodawało dzieciakom skrzydeł. Projektem nawiązujemy do kalendarza Dżentelmeni, z którego dochód był wcześniej częściowo przekazywany na Anioły. Wieloletni twórca tego kalendarza Olivier Janiak wsparł nas i wystąpił na sesji wspólnie z Moniką Bajką – mówi Olga Kostrzewska–Cichoń z agencji Open-Mind, pomysłodawczyni projektu. Premiera kalendarza odbędzie się 29 października. W listopadzie będzie można go kupić w wielu miejscach związanych z Domem Aniołów Stróżów. W Katowicach dostępny będzie w księgarni Bookszpan na ul. 3-go maja.

 

Kategoria: Wiadomości