Urodziny misia, który opiekuje się małymi pacjentami

niedziela 29 października 2017
  • Miś Zdrowuś obchodził niedawno swoje urodziny (fot. mat. prasowe)
    Miś Zdrowuś obchodził niedawno swoje urodziny (fot. mat. prasowe)
Miś Zdrowuś, maskotka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, obchodził swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji wyprawił w szpitalu imprezę, na którą zaprosił małych pacjentów.

Podczas przyjęcia, które odbyło się w Sali z Sercem nie zabrakło tortu i zabaw, prowadzonych przez wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”, a także konkursu wiedzy o misiach. Dzieci wyściskały jubilata i złożyły mu życzenia. Tych pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli pojawić się na przyjęciu, Zdrowuś odwiedził w salach osobiście. Miś pełni służbę w GCZD od roku, ale na dobre wpisał się już w szpitalny krajobraz.

Bartosz Krawczyński, który wymyślił Zdrowusia i wciąż się nim opiekuje, podkreśla, że pluszak jest bardzo zajęty. - Uczestniczy we wszystkich wydarzeniach i imprezach organizowanych w szpitalu. Pojawia się na materiałach promocyjnych, jego wizerunek znalazł się nawet na szpitalnym identyfikatorze noszonym przez każdego pracownika GCZD. Jeszcze ważniejszą rolę wypełnia na szpitalnych oddziałach i przy łóżkach chorych. Zdrowuś często odwiedza małych pacjentów, wręczając im drobne upominki czy po prostu wspierając w trudniejszych momentach.

Dzieci go ubóstwiają - mówi Krawczyński. Dr n. hum. Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w GCZD podkreśla, że szpitalne maskotki mogą mieć do odegrania ważną rolę w terapii dziecka. - Mały pacjent trafiając do szpitala, znajduje się w nieznanej sobie przestrzeni, w otoczeniu obcych osób. Nie każde dziecko jest przygotowane na takie spotkanie. Dlatego tak ważne są pomysły, które przybliżają nową rzeczywistość. Do dzieci trzeba przemawiać, odwołując się do ich najmocniejszej strony, czyli do wyobraźni. Szpitalna maskotka znakomicie wpisuje się w rolę przyjaznego gospodarza szpitala i życzliwego przyjaciela małych pacjentów - tłumaczy dr Dubiel.

Prace nad szpitalną maskotką rozpoczęły się w 2014 roku od ogłoszenia wśród dzieci konkursu na projekt postaci. Mali pacjenci przygotowali wtedy kilkanaście prac. Finalny projekt, który powstał w pracowni krawieckiej Teatru Rozrywki w Chorzowie, został oparty na konkursowych rysunkach.

Kategoria: Wiadomości