Dieta mamy karmiącej

poniedziałek 30 października 2017
  • O diecie mamy karmiącej piersią opowiada położna Danuta Przybyłko (fot. pixabay)
    O diecie mamy karmiącej piersią opowiada położna Danuta Przybyłko (fot. pixabay)
Wokół tematu diety kobiety karmiącej narosło wiele mitów. Większość z nich jest mocno przesadzonych, ale często zbierają one swoje żniwo w postaci zaprzestania karmienia piersią. Często też u mam eliminujących ze swojej diety pewne składniki pokarmowe dochodzi do różnych niedoborów.

Mleko matki jest najlepsze

Karmienie piersią jest najtańszym, najzdrowszym i najwygodniejszym sposobem karmienia dziecka do 6 miesiąca życia. Zaleca się, by po 6 miesiącu nadal kontynuować karmienie piersią, jednocześnie rozszerzając dietę. Kobieta karmiąca piersią powinna odżywiać się zdrowo, zgodnie z obowiązującą piramidą żywieniową. Nawet, jeżeli zdarzy się wyjść poza ten zdrowy schemat, to i tak pokarm mamy jest wciąż najlepszym pożywieniem dla dziecka. Mama niedożywiona może produkować jedynie mniej mleka, ale zawsze jest ono najlepsze dla maluszka.

Wpływ diety na skład mleka

Zawartość białka, laktozy, tłuszczów, witamin i minerałów jest w mleku kobiecym stała. Mama karmiąc piersią nie musi być na żadnej specjalnej diecie. Zdrowa kobieta karmiąc piersią może spożywać takie produkty jak: groch, fasola, cebula, brokuły, kalafior, sushi czy owoce morza. Karmiąc piersią nie powinno się eliminować z diety produktów mlecznych, owoców cytrusowych czy orzechów - ich eliminacja nie  uchroni dziecka przed alergią.

Dieta wpływa na niektóre składniki mleka: na profil kwasów tłuszczowych (nie na ilość, ale na jakość), ilość witamin A, D, E, niektóre witaminy z grupy B, ilość cynku, selenu i jodu. Dlatego jest tak istotne, by dieta mamy karmiącej obfitowała w te składniki, a tłuszcze spożywcze były tłuszczami dobrej jakości, bogatymi w kwasy Omega 3.

Zasady prawidłowego odżywiania w okresie laktacji

1. Dieta mamy karmiącej przez pierwsze 6 miesięcy karmienia powinna wzrosnąć o 500 kalorii na dobę. 

2. Posiłki powinny być spożywane regularnie.

3. Należy pić około 2-3 litrów płynów dziennie (najlepiej woda źródlana niegazowana).

4. Nie należy palić papierosów i pić alkoholu.

5. Należy unikać dużych ilości mocnej kawy i herbaty.

6. Należy ograniczyć spożycie słodyczy.

7. Trzeba ograniczyć spożycie kwasów tłuszczowych trans i kwasów nasyconych zawartych w chipsach i żywności fast food.

8. Należy ograniczyć spożycie żywności wysoko przetworzonej zawierającej sztuczne barwniki, konserwanty, utleniacze.

Dieta mamy i kolki maluszka

Wśród mam jest utwierdzony mit, że za kolki u dziecka odpowiada dieta w okresie karmienia. Nie ma żadnych badań potwierdzających ten mit. Mleko kobiece powstaje w zupełnie odrębnym procesie, w trakcie którego dostaje się do mleka to, co jest w kobiecym krwiobiegu. Nie jest możliwe, żeby do krwiobiegu dostał się wzdymający groch czy czosnek. Nie ma żadnych wskazań medycznych do eliminacji z diety czegokolwiek, by zapobiec kolce, zaparciom czy wzdęciom. Najczęściej jest tak, że eliminacja danego produktu nie ma wpływu na to czy kolka ustąpi czy nie. Mleko może mieć smak i zapach np. spożytego czosnku, ale substancje odpowiadające za smak i zapach nie są winowajcą kolki.

Karmię - jem wszystko

Nagminnie słyszy się (także od położnych czy lekarzy), że pewne produkty są wręcz zakazane do spożycia w okresie karmienia piersią. Niektóre szpitale wraz z karta wypisową wręczają mamom listę z produktami dozwolonymi i zakazanymi w okresie karmienia piersią. Powstała akcja „Karmię - jem wszystko" mająca na celu uświadomić kobiety w ciąży, młode mamy i personel medyczny, że dieta mamy karmiącej nie istnieje, a eliminacja niektórych produktów, tak na wszelki wypadek, nie ma sensu.

Dieta mamy karmiącej musi być różnorodna i zdrowa, tak jak dieta każdej osoby. Czynnikiem, który może wymusić na mamie zmiany w diecie są jedynie alergie i nietolerancje pokarmowe potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Zdrowie