Oczyszczacze powietrza w przedszkolach uchronią dzieci przed smogiem

niedziela 5 listopada 2017
  • Oczyszczacze powietrza znajdą się w kilku przedszkolach w Sosnowcu i Katowicach (fot. mat. prasowe)
    Oczyszczacze powietrza znajdą się w kilku przedszkolach w Sosnowcu i Katowicach (fot. mat. prasowe)
Nadchodzi zima, a wraz z nią sezon na... smog. Przedszkola z Katowic i Sosnowca będą na niego w tym roku lepiej przygotowane, dzięki oczyszczaczom powietrza.

Kiedy nadchodzą chłody i ludzie zaczynają ogrzewać mieszkania opałem złej jakości, albo wręcz - śmieciami, nasze miasta spowija smog. Jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, dlatego w dni, gdy smog jest szczególnie duży, wiele przedszkoli decyduje się nie wypuszczać dzieci na podwórko. Cóż z tego, skoro powietrze wewnątrz placówek jest tylko nieco czystsze, niż na zewnętrz?

Teraz przynajmniej część przedszkoli z Katowic i Sosnowca uwolni się od tego problemu. Te dwa miasta z województwa śląskiego, wygrały bowiem w ogólnopolskim „Konkursie z klimatem”, oczyszczacze powietrza. „Konkurs z klimatem” oraz towarzyszący mu plebiscyt dla gmin były jednym z elementów programu „Oddychaj Powietrzem” organizowanego przez Tauron. Celem przedsięwzięcia jest zwiększanie wiedzy na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i sposobów ochrony środowiska. Każdy mieszkaniec, biorący udział w konkursie mógł zgłosić aż 13 pomysłów na to, jak dbać o czyste powietrze. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała te najciekawsze, a do ich autorów trafiły nagrody - czujniki czadu.

Dodatkowo uczestnicy konkursu mogli głosować na swoją gminę, walcząc dla niej o oczyszczacze powietrza o wartości około 2,5 tys. zł brutto każdy. W gronie miast, które zdobyły najwięcej głosów znalazły się dwa miasta z województwa śląskiego: Katowice i Sosnowiec. Pierwszy oczyszczacz otrzymało już sosnowieckie Przedszkole Miejskie nr 47 przy ul. Piłsudskiego 92. Wręczył go osobiście byczek Tauronek, maskotka sponsora. Pozostałe urządzenia trafią do Przedszkola Miejskiego nr 12 przy ul. Mościckiego, Przedszkola Miejskiego nr 15 przy ul. Kilińskiego i Przedszkola Miejskiego nr 30 przy ul. Urbanowicz.

Wkrótce oczyszczacze trafią również do czterech placówek w Katowicach.

Kategoria: Wiadomości