Rodzinie na zakręcie pomoże drogowskaz

środa 15 listopada 2017
  • Konferencja będzie podsumowaniem projektu "Drogowskaz dla rodzin" (fot. mat. prasowe)
    Konferencja będzie podsumowaniem projektu "Drogowskaz dla rodzin" (fot. mat. prasowe)
Czy można uniknąć zranionego dzieciństwa? Jak przekonać bliskich uzależnionego dziecka do terapii rodzinnej. Co pomaga pomagać? Nad tym zastanawiać się będą uczestnicy konferencji „Drogowskaz dla rodzin” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.

W październiku w ramach projektu „Drogowskaz dla rodzin” na ulicach Bytomia pojawiły się billboardy, ostrzegające rodziny przed takimi negatywnymi zachowaniami, jak zawziętość, gniew, obojętność, obwinianie, niedocenianie, wypominanie, obojętność. Autorzy kampanii chcieli za ich pomocą uzmysłowić rodzicom, że trudne relacje miedzy dorosłymi wpływają niekorzystnie na rozwój dzieci.

- Na znakach ostrzegawczych umieściliśmy zachowania dorosłych, które prowadzą do pogłębienia problemów w rodzinie, jeśli zostaną zlekceważone. Kiedy w codziennym życiu w naszych relacjach z partnerem dominuje gniew, oziębłość, wypominanie, zawziętość czy obwinianie, wówczas nasze dzieci nie będą czuć się bezpiecznie - mówi Marta Szmelcer z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Szmelcer podkreśla, że chodzi tu o wszystkie rodziny, nie tylko te objęte pomocą MOPRU. - Żyjemy w ciągłym pędzie, coraz rzadziej mówimy o uczuciach, bo brakuje nam czasu. Warto jednak popracować nad związkiem, żeby nie znaleźć się rodziną z na zakręcie - mówi.

W mieście, oprócz bilbordów, pojawiły się również plakaty, a w instytucjach publicznych rozdawane były ulotki. W ramach projektu przygotowano również warsztaty dla rodziców.

Teraz przyszedł czas na podsumowującą projekt konferencję „Rodzina na zakręcie. Co dalej? Jak reagować? Jak pomagać?”. Podczas spotkania pedagodzy, pracownicy socjalni, czy dzielnicowi mówić będą o zróżnicowanych formach życia rodzinnego, konieczności terapii rodzinnej młodzieży uzależnionej czy sposobach niesienia wsparcia oraz chronienia najmłodszych przed zranionym dzieciństwem. Konferencja odbędzie się 6 grudnia w godz. od 10 do 13.30 w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark przy ul. Kilara 29.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kategoria: Wiadomości