Ikea wycofuje ze sprzedaży niektóre produkty. Są niebezpieczne dla życia i zdrowia

niedziela 26 listopada 2017
  • Szwedzki koncern apeluje do posiadaczy mebli tapicerowanych z rodzin HOLMSUND, VALLENTUNA i EVERTSBERG o kontakt z najbliższym sklepem Ikea (fot. mat. SilesiaDzieci.pl)
    Szwedzki koncern apeluje do posiadaczy mebli tapicerowanych z rodzin HOLMSUND, VALLENTUNA i EVERTSBERG o kontakt z najbliższym sklepem Ikea (fot. mat. SilesiaDzieci.pl)
  • Właściciele komód MALM (szczególnie tej wyższej wersji) powinni zwrócić uwagę na prawidłowe ich mocowanie do ściany (fot. mat. Ikea)
    Właściciele komód MALM (szczególnie tej wyższej wersji) powinni zwrócić uwagę na prawidłowe ich mocowanie do ściany (fot. mat. Ikea)
To czarny rok dla firmy Ikea. W Stanach Zjednoczonych, doszło do śmierci ośmiorga dzieci przygniecionych meblami tej marki. Na stronie internetowej polskiego oddziału firmy, obok oświadczenia w tej sprawie, można też przeczytać inne, dotyczące skażonych rakotwórczymi substancjami produktów, które trafiły m.in. na rynek polski.

Firma Ikea jest znanym producentem mebli i artykułów dekoracyjnych. Klientami sieci w dużej części są przyszli i obecni rodzice. Dlaczego? Rozwiązania do mieszkań i domów, jakie proponuje (np. zabezpieczenia szafek przed otwarciem, narożniki na stoły, odpowiednie krzesełka do karmienia, specjalne zastawy stołowe dla dzieci, edukacyjne zabawki itp.), są zwykle bardzo trafione, bezpieczne i ułatwiające życie całym rodzinom. Niestety, mimo tak prorodzinnej postawy i wysokich standardów bezpieczeństwa, w maju, w Kalifornii doszło do 8 wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci. Powodem tych tragedii miały być komody z serii MALM, które się przewróciły i przygniotły maluchy. W ostatnich tygodniach koncern w konsultacji z Komisją ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich USA wycofał z obiegu ponad 17 mln tych produktów. Ze względu na fakt, że w Polsce są inne standardy bezpieczeństwa niż w USA, komody są nadal w sprzedaży, jednak podjęto dodatkowe działania, by zapobiec takim niebezpiecznym sytuacjom.

Zwiększenie świadomości użytkowników

Jednym z działań mających zapewnić większe bezpieczeństwo użytkowania mebli jest zwiększenie świadomości klienta na temat odpowiedniego zabezpieczania mebli. Oświadczenie w tej sprawie zamieścił m.in. polski oddział Ikea. Czytamy w nim, że rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo jest odpowiednie przymocowanie mebli do ściany: "Informacje na ten temat są dostępne na naszej stronie internetowej i w miejscach sprzedaży. Jesteśmy przekonani, że możemy podnieść świadomość w tej dziedzinie i stworzyć kulturę, w której przymocowywanie mebli do ściany jest tak naturalne, jak zapinanie pasa bezpieczeństwa". Przedstawiciele szwedzkiej sieci podkreślają, że: "W Polsce, jak i na całym świecie, Ikea już od kilku dekad wprowadza zabezpieczenia mebli – elementy służące do przymocowania komody do ściany. Przymocowanie do ściany jest integralną częścią instrukcji montażu, a zestawy mocowań zabezpieczających znajdują się w paczce każdego mebla Ikea, którego wysokość wynosi 75 cm i więcej (w przypadku mebli dziecięcych jest to 60 cm i więcej). Jeśli nie jest możliwe przymocowanie mebla do ściany, konsumenci powinni wybrać inne rozwiązanie do przechowywania" - czytamy w komunikacie.

Skażone meble tapicerowane

Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów poinformowała, że niemiecki koncern chemiczny BASF dostarczył swoim kontrahentom skażony surowiec do produkcji m.in. pianek i materaców do spania. Rakotwórcze produkty miały trafić m.in. do firmy Ikea, która wydała w tej sprawie oświadczenie: "Potwierdzamy, że Ikea otrzymała informację od BASF, jednego z poddostawców dla kilku dostawców Ikea, że odkryli oni awarię produkcji, której efektem jest podwyższony poziom dichlorobenzenu w procesie produkcyjnym. W związku z tym Ikea rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie i pierwsze wyniki wskazały, że na polskim rynku może to dotyczyć ograniczonej liczby produktów Ikea z asortymentu mebli tapicerowanych, tj. kilku modeli mebli z rodzin HOLMSUND, VALLENTUNA i EVERTSBERG, które zostały wyprodukowane w okresie 4-5 października 2017 roku. Bezpieczeństwo i jakość produktów są dla nas najważniejsze, dlatego ze względów ostrożności wstrzymana została sprzedaż tych produktów". Jeśli kupiliście wymienione przez markę produkty, warto skontaktować się ze sklepem za pośrednictwem Facebooka lub pod numerem tel. (22) 275 00 00.

Kategoria: Wiadomości