Polscy superbohaterowie, czyli historia dla dzieci w pigułce

poniedziałek 18 grudnia 2017
  • Seria „Polscy superbohaterowie" wydawnictwa RM to, przygotowane z myślą o dzieciach, biografie znanych Polaków (fot. mat. SilesiaDzieci.pl)
    Seria „Polscy superbohaterowie" wydawnictwa RM to, przygotowane z myślą o dzieciach, biografie znanych Polaków (fot. mat. SilesiaDzieci.pl)
O tym, czego dzieci powinny się uczyć na lekcjach historii, a czego uczą się w rzeczywistości, można pisać godzinami. Można narzekać, że o Polsce wiedzą za mało albo, że to za wiele i niepotrzebne. Ale przekazywanie dzieciom historycznej wiedzy w formie interesujących biografii, to pomysł, który spodoba się wszystkim. Dziś zaglądamy do serii „Polscy superbohaterowie”.

Na pomysł przedstawienia wielkich Polaków dzieciom wpadło wydawnictwo RM. Pomysł bardzo nam się spodobał i trzecia część serii „Polscy superbohaterowie” ukazała się pod naszym patronatem. 

Pierwszym czytanym przez nas tytułem był „Rotmistrz Witold Pilecki”. To zdecydowanie postać ważna i mało znana. Autorka biografii, Małgorzata Strękowska-Zaremba, wpadła na pomysł, by tego bohatera zaprezentowali harcerze. W książce znalazło się wiele faktów historycznych - od zaborów po komunizm. Kilkulatek mający niewielką wiedzę historyczną może zgubić się w gąszczu nazwisk, wydarzeń i miejsc, ale już starsze dziecko, które potrafi umiejscowić pewne wydarzenia na osi czasu i mapie, będzie z lektury zadowolone.

Mile zaskoczyła nas druga odsłona serii. „Maria Skłodowska-Curie” jest napisana przystępnym językiem, a forma przedstawienia biografii noblistki przez napotkaną w parku starszą Panią przypadł nam do gustu.  Małgorzata Sobieszczak-Marciniak przedstawiła wielkiego naukowca w sposób budzący sympatię skupiając się na wielu momentach z jej prywatnego życia. Książkę uzupełniają całkiem udane ilustracje Kasi Kołodziej. 

Trzecia część „Polskich superbohaterów” to biografia marszałka Józefa Piłusdkiego, czyli, jak czytamy w książce - „najsłynniejszego wąsacza w całej Rzeczpospolitej”. Małgorzata Strękowska-Zaremba postanowiła przybliżyć postać marszałka w sposób bardzo przystępny dla najmłodszych czytelników – opowiadają o nim dziadkowie pewnego chłopca Adasia. Dowiaduje się on, a przy okazji my również, jaką tajemnicę kryły słynne wąsy i poznajemy marszałka nie tylko, jako żołnierza, ale również kochającego ojca, miłośnika przyrody i sportu. 

Wszystkie części serii łączy podobna szata graficzna, twarde oprawy i poręczny format. Naszą uwagę zwróciły okładki, które zdecydowanie przyciągają wzrok. Wszystkim książkom serii smaczku dodają ciekawe anegdoty z prywatnego życia bohaterów, które z pewnością spodobają się nawet młodszym dzieciom. Warto śledzić dalsze losy tego cyklu, który ma wzbogacać się o kolejne tytuły.

Kategoria: Recenzje książek

Zobacz także

Przedstawiamy Wam nasze ulubione książki dla dzieci (fot. foter.com)

Nie ma dzieci, które nie lubią książek. Wśród ogromnej oferty wydawniczej ciężko jednak znaleźć pozycję idealną. Dzielimy się z Wami naszymi sprawdzonymi typami – każdą z tych książek znamy doskonale i wiemy za co uwielbiają ją dzieciaki. 

20 książkowych prezentów pod choinkę