Komunikacja miejska dla dzieci za darmo. Do maja - na podstawie legitymacji

wtorek 3 kwietnia 2018
  • Wśród miast Metropolii, w których uczniowie objęci będą 100-proc. ulgą na przejazdy komunikacją miejską, znajdują się również Tychy (fot. wikipedia)
    Wśród miast Metropolii, w których uczniowie objęci będą 100-proc. ulgą na przejazdy komunikacją miejską, znajdują się również Tychy (fot. wikipedia)
Od stycznia dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą korzystać z komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii całkowicie za darmo. Zarząd KZK GOP wychodzi na przeciw spóźnialskim, którzy nie wyrobili jeszcze karty ŚKUP, i przedłuża możliwość korzystania z darmowych przejazdów na podstawie legitymacji szkolnej do 31 maja.

Młodzi, uczący się mieszkańcy Metropolii (do 16. roku życia) od stycznia poruszają się środkami komunikacji miejskiej, czyli autobusami, tramwajami i trolejbusami, na terenie GZM – całkowicie za darmo. Uprawnienie do darmowych przejazdów będzie obowiązywać przez cały rok, również w weekendy, w wakacje i ferie zimowe.

Skorzysta 150 tys. uczniów

Ulga objęła ok. 150 tys. uczniów i jest zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Dzięki zawartemu porozumieniu, prawo do bezpłatnych przejazdów dotyczy również dzieci do 7. roku życia (do niedawna ulga obejmowała jedynie dzieci do 4. roku życia). Maluchom uprawnienie to przysługuje na podstawie oświadczenia osoby, opiekującej się nimi w czasie podróży.

Obszar objęty taryfą GZM

Do miast objętych taryfą GZM należą: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Lędziny, Mysłowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świętochłowice, Wojkowice oraz Zabrze, Tychy, Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin, Miedźna, Mikołów, Mysłowice, Łaziska Górne, Kobiór, Lędziny, Ornontowice, Orzesze, Gmina Oświęcim, Miasto Oświęcim, Pszczyna, Wyry, Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Tarnowskie Góry, Toszek, Tworóg, Ożarowice, Świerklaniec, Wielowieś, Zbrosławice.

Co potrzebne, by móc skorzystać z ulgi?

Wstępnie zarząd KZK GOP ustalił, że do końca marca wystarczy ważna legitymacja szkolna. Jednak 20 marca podjął decyzję o przedłużeniu możliwości realizacji przejazdów z ulgą 100-proc. przez uczniów Metropolii (w wieku do 16 lat) na podstawie legitymacji szkolnej o 2 miesiące tj. do 31 maja 2018 r. Po tym terminie, by móc skorzystać z ulgi, trzeba będzie wyrobić kartę ŚKUP.

Wniosek o wyrobienie takiej karty można składać w Punkcie Obsługi Klienta, Punkcie Obsługi Pasażera lub przez internet (za pośrednictwem Portalu Klienta). Kartę odbierać można wyłącznie w wybranym Punkcie Obsługi Klienta. Posiadacze karty ŚKUP mogą zakodować ulgę w jednym z powyższych punktów.

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości znaleźć można na stronie internetowej www.metropoliajedziemy.pl.

Kategoria: Wiadomości