Kobieta zakażona HIV może urodzić zdrowe dziecko

poniedziałek 8 stycznia 2018
  • Od przyszłej mamy w dużej mierze zależy, czy urodzi dziecko obciążone wirusem HIV czy nie (fot. pixabay)
    Od przyszłej mamy w dużej mierze zależy, czy urodzi dziecko obciążone wirusem HIV czy nie (fot. pixabay)
"HIV – ten problem mnie nie dotyczy" – myśli większość przyszłych mam. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że tym wirusem można zarazić się np. u dentysty, kosmetyczki, a nawet u fryzjera! Bardzo ważne jest wykrycie tego faktu jeszcze przed 10. tygodniem ciąży. Wtedy szansa urodzenia zdrowego dziecka wzrasta do 99 procent.

Większość dzieci żyjących z HIV w Polsce zakaziła się od swoich mam. Tymczasem można temu skutecznie zapobiegać. Wystarczy, by przyszła mama wykonała test w kierunku HIV i – w razie wykrycia zakażenia – została objęta specjalistyczną opieką medyczną.

99 proc. szans na urodzenie zdrowego dziecka

U kobiety, która wie o swoim zakażeniu i przyjmuje leki antyretrowirusowe, ryzyko tzw. transmisji wertykalnej, czyli przeniesienia zakażenia z niej na dziecko jest szacowane na mniej niż 1 proc. Jeżeli kobieta nie wie, że jest zakażona HIV, nie bierze leków, ryzyko zakażenia dziecka wzrasta, sięgając nawet 20-50 proc.

Test w kierunku HIV jest bezpłatny

Lekarz prowadzący ciążę powinien zalecić wykonanie testu w kierunku HIV dwukrotnie: przed 10. tygodniem ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem. - Najczęściej lekarze tak właśnie robią, ale niestety jeszcze nie jest to postępowanie rutynowe. Dlatego, jeśli ginekolog nie zleci badania, należy o nie poprosić - mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. Kobieta korzystająca z opieki medycznej finansowanej przez NFZ w czasie ciąży może wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, nawet jeśli nie ma ubezpieczenia. Co więcej, badanie powinien wykonać także ojciec dziecka. - Przyszły tata może zrobić test bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych. Ich adresy oraz godziny pracy zamieściliśmy na stronie www.aids.gov.pl – informuje Anna Marzec-Bogusławska.

Propozycja badania to nie obelga

Zdarza się, że kobiety w ciąży nie zgadzają się na przeprowadzenie testu w kierunku HIV, ponieważ mylnie identyfikują je z próbą oceny ich dotychczasowego życia. Lekarz może je w takim przypadku przekonać informując, że test jest rutynowym postępowaniem diagnostycznym, które nie powinno wzbudzać dodatkowych emocji. Zawsze należy wskazać na korzyści zdrowotne dla kobiety i dziecka, które się urodzi. - Najważniejsza jest edukacja. Zarówno personelu medycznego, jak i rodziców planujących macierzyństwo. Wierzę, że dzięki konsekwentnej pracy ekspertów, lekarzy i edukatorów uda się w Polsce doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie kobiety w ciąży będą robiły testy na HIV i dzięki temu w naszym kraju dzieci nie będą zakażać się HIV od swoich mam  – podsumowuje Anna Marzec-Bogusławska.

Więcej informacji udziela Krajowe Centrum ds. AIDS, tel.: +22 331 77 77, e-mail: aids@aids.gov.pl.

Kategoria: Zdrowie